Każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, Ziemia przecina jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów - Perseidy. Wpadające do ziemskiej atmosfery meteoryty ulegają spalaniu. Powstaje wówczas zjawisko tzw. spadających gwiazd.
Perseidy można obserwować na polskim niebie już od 27 lipca. Największa aktywność roju meteorytów, zwana nocą spadających gwiazd, wypada w tym roku na noc z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie będziemy mogli zobaczyć nawet do 100 spadków na jedną godzinę.
Do obserwowania Perseidów nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Warto jednak pamiętać, że spadające gwiazdy są najlepiej widoczne na bezchmurnym niebie z dala od sztucznych źródeł światła. W tym celu można udać się na wieś albo na pobliskie wzniesienie.
Perseidy są najlepiej widoczne późną nocą oraz nad ranem. Wówczas obszar, na którym pojawiają się Perseidy, tzw. radiant, jest najwyżej położony nad horyzontem. Spadających gwiazd należy wypatrywać w pobliżu gwiazdozbioru Kasjopei, który przybiera charakterystyczny kształt litery "W".
Każdego roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbywa się spotkanie, którego uczestnicy wspólnie oglądają Perseidy. Tym razem noc spadających gwiazd odbędzie się w sposób wirtualny. Organizatorzy zachęcają do oglądania transmisji online, która rozpocznie się w czwartek o godz. 21:00. Centrum Nauki Kopernik połączy się ze specjalnymi gośćmi oraz sprawdzi, jak widać Perseidy z różnych miejsc Polski i świata.
"Poszukajcie idealnego miejsca do obserwacji - jak najdalej od świateł miast, wysokich budynków i drzew. A potem zabierzcie nas ze sobą na obserwacje. Jeśli musicie zostać w domu - spokojnie! Dostarczymy niebo do Was. Będziemy w Waszych smartfonach. Do zobaczenia!" - zachęca CNK do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Transmisję online z nocy spadających gwiazd będzie można obejrzeć pod tym LINKIEM.