Spis powszechny 2021. Jak się spisać przez internet? Do kiedy możemy to zrobić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. Badanie demograficzne i statystyczne ma na celu zebranie informacji na temat stanu oraz struktury ludności. Udział w nim jest obowiązkowy, a odmowa wiąże się z karą. Samospisu możemy dokonać samodzielnie przez internet - jak to zrobić? Do kiedy mamy czas na spisanie się? Odpowiadamy.

Na udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 mamy coraz mniej czasu. Badanie rozpoczęło się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Badanie przeprowadzane jest co ok. 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny, a udział w nim jest obowiązkowy. Odmowa wiąże się z konsekwencjami. 

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Spis powszechny 2021. Kto musi wziąć w nim udział? 

Zgodnie z informacjami na stronie spis.gov.pl obowiązkiem spisowym objęte są: 

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Spis powszechny 2021. Jak się spisać przez internet? 

Dokonanie samospisu przez internet jest dla wielu osób najwygodniejszą i najszybszą formą spisania się. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową nsp2021.spis.gov.pl, gdzie możliwe będą trzy sposoby logowania: 

  • poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - wybierając tę możliwość, możesz zalogować się do aplikacji spisowej, korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • poprzez wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (do zdefiniowania hasła konieczne będzie podanie nazwiska rodowego matki);
  • poprzez wprowadzenie adresu e-mail i indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - zaznaczamy, że metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców, którzy nie posiadają numer PESEL.

Dalej wystarczy już tylko odpowiadać na kolejne pytania, które zostaną zawarte w formularzu. Pamiętajmy, że są one zróżnicowane w zależności od naszej sytuacji osobistej. Listę pytań można znaleźć pod adresem spis.gov.pl. Jednocześnie przypominamy, że samospis przez internet jest możliwy tylko w ciągu 14 dni od pierwszego zalogowania

Co w przypadku, gdy zapomnimy się spisać przez internet, a minęły już dwa tygodnie od pierwszego logowania? Wtedy możemy jeszcze spisać się przez telefon poprzez infolinię. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Pracownicy statystyki publicznej są dostępni dla respondentów od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 18.

Spis jest realizowany także przez rachmistrzów, którzy skontaktują się z nami, jeśli nie spiszemy się internetowo ani telefonicznie. "Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu" - dowiadujemy się ze strony rządu. 

Spis powszechny 2021. Do kiedy mamy czas na spisanie się przez internet? 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie trwał do 30 września 2021 roku. Do tego dnia również przyjmowane będą kwestionariusze wypełniane przez internet, jak i te telefoniczne. Urzędnicy zaznaczają jednak, by nie czekać do ostatniej chwili ze spisaniem się, ponieważ może się okazać, że nasz czas już minął. 

- Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej - mówił prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkut w czerwcowej rozmowie z Radiem Wrocław.

Więcej o: