Spis powszechny 2021 - do kiedy można się spisać? Jaka jest kara za odmowę?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. Sprawdź, do kiedy możesz się spisać. Zobacz, jakie mogą być konsekwencje, jeśli nie weźmiesz udziału w spisie.

Spis powszechny zakończy się 30 września 2021 roku. Do tego czasu można dokonać samospisu przez internet lub telefonicznie. Spisać nas może również rachmistrz.

Zobacz wideo Czy Sikorski i Trzaskowski będą mieli miejsce w rządzie Tuska? "Każda rola jest możliwa"

Jak samodzielnie spisać się przez internet?  

Najwygodniejszym sposobem dla wielu osób jest dokonanie samospisu przez internet. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę nsp2021.spis.gov.pl. Zalogować się można na trzy sposoby: 

  • wpisując numer PESEL oraz indywidualnie zdefiniować hasło dostępu (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
  • wprowadzając adres e-mail oraz indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL;
  • poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - wybierając tę możliwość, możesz zalogować się do aplikacji spisowej, korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.

Pamiętaj, że samospis jest możliwy jedynie przez 14 dni od dnia pierwszego zalogowania.

Spisać się można również przez telefon na infolinii spisowej lub poprzez wywiad z rachmistrzem. "Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu" - czytamy w komunikacie rządu. 

Policjanci ostrzegają przed oszustami (zdjęcie ilustracyjne) S8. Zatrzymano mężczyznę, który uciekł z miejsca wypadku

Jakie kary grożą osobom, które nie spiszą się w terminie?

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany raz na 10 lat, a udział w nim jest obowiązkowy - mówi o tym ustawa o statystyce publicznej.

"Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz" - wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny.

więzienie  (zdjęcie ilustracyjne) Luboń. 10-latek sam zgłosił przemoc w domu. Sąd przedłużył areszt ojczymowi

Brak udziału w spisie skutkuje nałożeniem kary finansowej w wysokości do pięciu tys. zł. Za podanie fałszywych informacji, grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Już wcześniej pisaliśmy w Gazeta.pl o tym, że na policję trafiło blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia. 

- Każdy przypadek odmowy analizujemy i ponownie podejmujemy próbę kontaktu z tymi respondentami, aby wyjaśnić, dlaczego udział w spisie jest ważny i z czego wynika obowiązek. W większości przypadków respondenci ostatecznie realizują spis. W przypadku, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję - wyjaśniła w rozmowie z portalsamorządowy.pl Małgorzata Mietkowska, główny specjalista Głównego Urzędu Statystycznego.

Więcej o: