Spis powszechny zakończy się 30 września 2021 roku. Do tego czasu można dokonać samospisu przez internet lub telefonicznie. Spisać nas może również rachmistrz.
Najwygodniejszym sposobem dla wielu osób jest dokonanie samospisu przez internet. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę nsp2021.spis.gov.pl. Zalogować się można na trzy sposoby:
Pamiętaj, że samospis jest możliwy jedynie przez 14 dni od dnia pierwszego zalogowania.
Spisać się można również przez telefon na infolinii spisowej lub poprzez wywiad z rachmistrzem. "Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu" - czytamy w komunikacie rządu.
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany raz na 10 lat, a udział w nim jest obowiązkowy - mówi o tym ustawa o statystyce publicznej.
"Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz" - wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny.
Brak udziału w spisie skutkuje nałożeniem kary finansowej w wysokości do pięciu tys. zł. Za podanie fałszywych informacji, grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Już wcześniej pisaliśmy w Gazeta.pl o tym, że na policję trafiło blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia.
- Każdy przypadek odmowy analizujemy i ponownie podejmujemy próbę kontaktu z tymi respondentami, aby wyjaśnić, dlaczego udział w spisie jest ważny i z czego wynika obowiązek. W większości przypadków respondenci ostatecznie realizują spis. W przypadku, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję - wyjaśniła w rozmowie z portalsamorządowy.pl Małgorzata Mietkowska, główny specjalista Głównego Urzędu Statystycznego.