Noc spadających gwiazd 2021. Kiedy obserwować Perseidy? [PORADNIK]

Rój Perseidów to dla wielu osób jedno z ulubionych zjawisk do obserwowania na niebie. Wiele osób wypowiada wówczas życzenia w nadziei na ich spełnienie. Kiedy w tym roku obserwować Perseidy?
Zobacz wideo Dlaczego na niebie czasem jest więcej słońc?

Sezon na Perseidy rozpoczął się już w połowie lipca. Wytrwali obserwatorzy mogli już więc cieszyć się widokiem spadających gwiazd. Najwięcej meteoroidów nadal jeszcze jednak przed nami,

Ostrzeżenia IMGW na weekend. Uwaga na burze z gradem i silne ulewyOstrzeżenia IMGW na weekend. Uwaga na burze z gradem i silne ulewy

Perseidy 2021. Kiedy noc spadających gwiazd?

Perseidy, czyli regularny rój meteorów, to zjawisko, które na niebie możemy oglądać co roku w okresie od lipca do sierpnia. Ich szczyt aktywności nazywamy "nocą spadających gwiazd". W tym roku moment ten będzie mieć miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia. Natężenie Perseid będzie wówczas duże - w szczytowym momencie na niebie będzie można zobaczyć nawet ponad 100 spadających obiektów w ciągu tylko jednej godziny. Jeśli jednak przegapimy tę spektakularną noc, nadal jeszcze będziemy mieć szansę zaobserwować rój Perseidów - ich aktywność potrwa bowiem do 24 sierpnia.

Niezwykłe zjawiska pogodowe nad Warszawą. Skąd wzięło się pomarańczowe niebo i chmury-bąbelki?Pogoda. Pomarańczowe niebo i chmury-bąbelki nad Warszawą. Jak one powstają?

Gdzie obserwować rój meteorytów?

Rój Perseidów możemy oglądać gołym okiem - nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego światła, by cieszyć tym wyjątkowym widokiem. Najlepiej jednak wybrać miejsce z dala od nadmiaru światła, na otwartej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest także pogoda - jeśli chcemy dostrzec rój meteorytów, niebo powinno być bezchmurne. W Polsce podczas obserwacji najlepiej kierować swój wzrok na północny wschód.

Z okazji nocy spadających gwiazd możemy jednak liczyć także na specjalne wydarzenia. Na przykład Hevelianum w Gdańsku zaprasza na "Nocne Podglądanie Wszechświata". Wydarzenie rozpocznie się 12 sierpnia o godzinie 20:00 i potrwa do północy. Obserwacjom spadających Perseidów towarzyszyć będą opowieści astronomów, jednak program obfituje w znacznie więcej atrakcji. 

Więcej o: