Perseidy 2021. Zbliża się "noc spadających gwiazd". Kiedy i jak je oglądać?

Perseidy każdego roku przyciągają uwagę miłośników astronomii. Wpadające do ziemskiej atmosfery meteoryty tworzą niezwykłe wrażenie spadających gwiazd. Kiedy będzie można je zobaczyć? O której godzinie są najlepiej widoczne?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów. Każdego roku, od połowy lipca do końca sierpnia, możemy je oglądać na nocnym niebie. Przy odpowiednim miejscu do obserwacji, możemy być świadkami nawet do 100 spadków na jedną godzinę. 

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Perseidy 2021 - kiedy je najlepiej oglądać?

Największą aktywność Perseidów można zazwyczaj zaobserwować pomiędzy 9 a 14 sierpnia. W 2021 r. najbardziej spektakularna "noc spadających gwiazd" nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia (z czwartku na piątek). Perseidy są najlepiej widoczne późną nocą oraz nad ranem. W tym momencie obszar, na którym pojawiają się Perseidy (radiant), znajduje się najwyżej nad horyzontem. Perseidy najlepiej oglądać z dala od sztucznych źródeł światła, np. na wsi. Spadające gwiazdy pojawiają się w pobliżu gwiazdozbioru Kasjopei, który przybiera charakterystyczny kształt litery "W". 

Spis Powszechny 2021. Do kiedy można wziąć udział? Jak się spisać? (zdjęcie ilustracyjne)Spis Powszechny 2021. Do kiedy można wziąć udział? Jak się spisać?

Perseidy 2021 - czym są? 

Perseidy, nazywane również "spadającymi gwiazdami", to zjawisko, które fascynuje ludzi od wieków. Obserwowano je na Dalekim Wschodzie już 2 000 lat temu. W kulturze chrześcijańskiej Perseidy zyskały miano "łez świętego Wawrzyńca", ponieważ pojawiają się w największym natężeniu w okolicach rocznicy męczeńskiej śmierci duchownego. 

Perseidy nie są jednak, jak wskazuje popularna nazwa, "spadającymi gwiazdami". Zjawisko obserwowane na niebie to tak naprawdę cząsteczki rozpadającej się komety. Kiedy wpadają do ziemskiej atmosfery, ich temperatura się zwiększa, materia się jonizuje i wywołuje efekt spadającej gwiazdy. 

Zjawisko obserwowane każdego sierpnia związane jest z ruchem komety 109P/Swift-Tuttle. Zbliżając się do słońca, kometa pozostawia za sobą warkocz pyłu i drobinek. Ziemia przecina raz w roku pozostałości po komecie, które następnie wpadają do naszej atmosfery.  

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura 2021 - tabela. Ile wyniesie i komu przysługuje "czternastka"?

Więcej o: