Emerytury stażowe - czym są i kiedy takie świadczenie zostanie wprowadzone?

Czym jest emerytura stażowa? Kiedy przejście na emeryturę po przepracowaniu określonego czasu będzie możliwe? Gdzie można złożyć podpis pod projektem "Solidarności"? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe to świadczenia, które miałyby być wypłacane osobom po przepracowaniu określonego czasu. Zgodnie z założeniami, w przypadku kobiet wystarczyłoby 35 lat stażu pracy, natomiast w przypadku mężczyzn - 40. Kiedy jednak taka możliwość wejdzie w życie?

Emerytury stażowe - jakie warunki?

Poza określonym stażem pracy, warunek umożliwiający przejście na emeryturę stażową ma być jeszcze jeden - chodzi o zgromadzony kapitał. Zgodnie z założeniami, nie powinien on wynosić mniej, niż wynosi minimalna emerytura. W ten sposób każdy będzie mógł zdecydować, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność zawodową i otrzymać emeryturę.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura 2021 - tabela. Ile wyniesie i komu przysługuje "czternastka"?

Co z emeryturami stażowymi? "Solidarność" zbiera podpisy

Andrzej Duda obiecywał emerytury stażowe przy okazji obu kampanii prezydenckich. W maju tego roku zapowiedział, że liczy na wprowadzenie ich do końca swojej obecnej kadencji (czyli do 2025 roku).

Za sprawę postanowiła zabrać się "Solidarność" - w czerwcu złożyła w Sejmie wniosek pod inicjatywą obywatelską "Emerytura za staż" wraz z wymaganymi podpisami. Zgodnie z prawem, pod projektem obywatelskim ustawy musi się podpisać 100 tysięcy obywateli, jednak przewodniczący związku Piotr Duda zapowiedział, że "Solidarność" będzie chciała zebrać ich znacznie więcej. Podpis pod projektem można złożyć w siedzibie każdego regionów NSZZ "Solidarność" - mapka z wyszczególnionymi dokładnymi adresami znajduje się TUTAJ. "Im więcej zbierzemy podpisów, tym większą presję wywrzemy na politykach" - czytamy na stronie emeryturazastaz.pl.

"Emerytury" dla psich policjantów. "Troska o ich los jest obowiązkiem"

Tematem tym zainteresowała się w ostatnim czasie jednak nie tylko "Solidarność".

- Apeluję do prezydenta, prezesa Kaczyńskiego i premiera o jak najszybsze wprowadzenie emerytur stażowych. Proszę nie przygotowywać nowych projektów, bo są już gotowe co najmniej cztery: OPZZ-u,'Solidarności', Lewicy i PSL-u - jak pisaliśmy, mówił w sejmie wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Sebastian Koćwin.

Więcej o: