Perseidy 2021. Jak się przygotować do obserwacji tego zjawiska? [PORADNIK]

Perseidy na niebie można obserwować już od 27 lipca. Te niezwykłe zjawisko będzie jednak najlepiej widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia. Jak przygotować się do obserwacji roju perseidów? Podpowiadamy.

Perseidy najbardziej aktywne są na przełomie lipca i sierpnia, ale najbardziej spektakularna noc, na którą przypada maksimum roju perseidów to noc z 12 na 13 sierpnia. Przedstawiamy wskazówki pomocne w obserwowaniu perseidów.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Spektakularne zjawisko na niebie. Kiedy obserwować rój perseidów?

Szczyt aktywności roju perseidów potocznie nazywany jest "nocą spadających gwiazd" i w tym roku przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Tej nocy niebo będzie spektakularne, ponieważ w ciągu godziny rozświetli je aż 100 obiektów. Najlepszym miejscem do obserwacji jest miejsce, w którym niebo będzie bezchmurne. Jak podaje portal podróże.pl, warto wybrać się w Bieszczady, gdzie znajduje się największy w Polsce park ciemnego nieba.

PerseidyPerseidy 2021. Kiedy czeka nas noc spadających gwiazd?

Perseidy 2021. Jak obserwować niebo w trakcie nocy spadających gwiazd?

Do obserwacji perseidów nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Jednak aby cieszyć się obserwacją pięknego nieba, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim warto pamiętać, że jeśli niebo będzie zachmurzone, to widoczność może być bardzo ograniczona. Warto również wybrać dobre miejsce do obserwacji, które znajduje się z dala od źródła innych sztucznych świateł. Najlepiej wybrać się w tym celu na wieś lub wzniesienie. Osoby, które będą obserwować perseidy w Polsce, powinny spoglądać w kierunku północno-wschodnim.

Perseidy (zdjęcie ilustracyjne)Perseidy 2021. Jak przygotować się do obserwacji spadających gwiazd?

Pojawienie się roju perseidów jest niczym wyjątkowy spektakl na niebie. Co ciekawe, perseidy nazywane są również "łzami świętego Wawrzyńca", co ma związek z męczeńską śmiercią tego świętego, którą upamiętnia 10 sierpnia.

Więcej o: