Perseidy 2021. Kiedy wypada noc spadających gwiazd? Jak przygotować się do obserwacji?

Perseidy, czyli najbardziej regularny rój meteorów, każdego roku mamy okazję oglądać na przełomie lipca oraz sierpnia. Śmiało możemy więc już wyglądać na niebie spadających gwiazd. Kiedy dokładnie wypada noc, podczas której możemy nacieszyć się maksimum Perseidów? Odpowiadamy i przedstawiamy kilka wskazówek, jak dobrze przygotować się do obserwacji.

Perseidy są regularnym rojem meteorów, który każdego roku pojawia się na niebie od połowy lipca niemal do końca sierpnia. W tym czasie część nieboskłonu, która najlepiej widoczna jest z północnej półkuli (czyli również z Polski), zostaje rozświetlona licznymi smugami meteorów. 

Zobacz wideo Perseidy, całkowite zaćmienie księżyca i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w drugiej połowie 2018 roku

Perseidy 2021. Kiedy czeka nas noc spadających gwiazd?

Szczyt aktywności roju Perseidów potocznie nazywany jest "nocą spadających gwiazd". Przypada ona zazwyczaj pomiędzy 9 a 14 sierpnia. W tym roku najwięcej meteorów będziemy mogli zobaczyć w nocy z 12 na 13 sierpnia (z czwartku na piątek). 

W trakcie "nocy spadających gwiazd" niebo będzie rozświetlane nawet 100 obiektami w ciągu godziny. Abyśmy mieli szansę na podziwianie tego zjawiska, musi jednak dopisywać nam dobra pogoda - niebo powinno być bezchmurne. 

Horoskop dzienny - środa 4 sierpnia 2021 (zdjęcie ilustracyjne)Horoskop dzienny - środa 4 sierpnia 2021 [wszystkie znaki zodiaku]

Jak wspominaliśmy, kumulacja roju Perseidów ma miejsce w sierpniu, ale ich aktywność rozpoczyna się już od połowy lipca. W 2021 roku orbita Perseidów przecina się z ziemską od 17 lipca do 24 sierpnia. W pozostałe dni zjawisko jest oczywiście nieco mniej spektakularne niż w nocy, podczas której przypada szczyt aktywności, ale i tak robi ogromne wrażenie. 

Perseidy 2021. Co będzie nam potrzebne do obserwacji? 

Obserwacja gwiazd nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu, ale warto zadbać o kilka aspektów, by móc maksymalnie nacieszyć się niezwykłym widokiem. Pierwszą ważną, a nawet kluczową kwestią, jest sprawdzenie pogody. Jeśli niebo będzie zachmurzone, niestety obserwacje się nie powiodą. Jeśli jednak warunki na niebie nam dopiszą, będziemy wiedzieli, jakie ubrania założyć, aby czuć się komfortowo. 

Po drugie warto znaleźć sobie dobre miejsce obserwacyjne. Ważne, aby znajdowało się ono z dala od innych źródeł światła. Najlepiej wybrać się na obrzeża miasta lub wieś. Jeśli jednak nie będziemy mieli takiej możliwości, wybierzmy się w miejsce znajdujące się powyżej latarń, jak np. taras lub dach. 

Trzeci punkt to pozycja, która wbrew pozorom również jest istotnym elementem. Obserwacja nieba najwygodniej przebiega w pozycji leżącej lub półleżącej, dlatego warto zabrać ze sobą koc. Będzie on stanowił również dodatkową izolację cieplną od podłoża, jeśli będziemy cieszyć się widokiem gwiazd na łonie natury. 

Łańcuch życia. Co to jest? Jak go prawidłowo wykonać? (zdjęcie ilustracyjne)Łańcuch życia. Co to jest? Jak go stworzyć, żeby pomóc tonącemu?

Po czwarte - daj swoim oczom czas na przyzwyczajenie się do ciemności. Podczas obserwacji warto zrezygnować z korzystania ze smartfona, ponieważ psuje on akomodację oka do ciemności na ok. kilkanaście minut. Jeśli w czasie podziwiania podniebnego seansu chcesz robić notatki lub spoglądać na mapę, zaopatrz się w latarkę i nałóż na nią czerwony filtr - tylko ten kolor bowiem nie zaburzy dostosowania się oka do warunków nocnych. 

Piątym punktem jest zlokalizowanie miejsca na niebie, z którego będą "wydobywały się" meteoryty. Osoby przebywające w Polsce, powinny spoglądać w kierunku północno-wschodnim. 

Więcej o: