Ile waży kula do rzucania, a ile młot? Sprawdź, jak duże jest to wyzwanie

W związku z Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020 narasta zainteresowanie dyscyplinami takimi jak pchnięcie kulą czy rzut młotem. Te rodzaje aktywności wiążą się z niemałym wysiłkiem i skupieniem. Ile waży kula do rzucania i ile waży młot do rzutu młotem?

Możemy zaobserwować po zmaganiach sportowców, którzy podjęli się powyższych dyscyplin, że wyrzucenie takiego przedmiotu wymaga dużej precyzji i sprawności na wysokim poziomie. Ile zatem ważą sprzęty takie jak kula oraz młot? 

Zobacz wideo "Dla Świątek i Hurkacza to były igrzyska na przetarcie. Czego więcej od nich wymagać?"

Ile waży kula do rzucania? Poznaj dokładną wagę

Pchnięcie kulą to dyscyplina olimpijska od pierwszej nowożytnej olimpiady, która miała miejsce w 1896 r. w Rzymie. Czego potrzeba do tego sportu? Połączenia techniki i siły, gdyż bez zharmonizowania tych dwóch składowych nie da się odnieść sukcesu. Kula wykonana jest z żelaza lub mosiądzu i waży w przypadku kobiet 4 kilogramy. Juniorki młodsze pchają ciężar mniejszy o kilogram. W przypadku mężczyzn kula waży 7,26 kg, juniorów starszych 6 kg, zaś młodzików i juniorów młodszych - 5 kg. Dwie podstawowe techniki przy pchnięciu kulą to inaczej metoda obrotowa i z doskoku. 

Chorwacja. Spłonęło około 700 hektarów ziemi. 'To było piekło' Chorwacja. Nocny pożar koło Trogiru. "To było piekło"

Ile waży młot do rzutu młotem? Dyscyplina z użyciem stalowej linki

Rzut młotem polega na wykonywaniu zamachu nad głową z prostowaniem ramion w łokciach. Zawodnik wykonuje trzy lub cztery obroty wokół całego ciała. Młot jest tak naprawdę kulą ze stalową linką, która waży u kobiet 4 kg, juniorek młodszych 3 kg, u mężczyzn 7,26 kg, młodzików 5 kg, juniorów młodszych również 5 kg i u juniorów starszych 6 kg. Przy wykonywaniu obrotów zawodnik nie może wyjść poza metalową obręcz koła. 

Witold Kozłowski Co z uchwałą anty-LGBT w Małopolsce? Wojewoda "musi uzgodnić z rządem"

Więcej o: