Możemy zaobserwować po zmaganiach sportowców, którzy podjęli się powyższych dyscyplin, że wyrzucenie takiego przedmiotu wymaga dużej precyzji i sprawności na wysokim poziomie. Ile zatem ważą sprzęty takie jak kula oraz młot?
Pchnięcie kulą to dyscyplina olimpijska od pierwszej nowożytnej olimpiady, która miała miejsce w 1896 r. w Rzymie. Czego potrzeba do tego sportu? Połączenia techniki i siły, gdyż bez zharmonizowania tych dwóch składowych nie da się odnieść sukcesu. Kula wykonana jest z żelaza lub mosiądzu i waży w przypadku kobiet 4 kilogramy. Juniorki młodsze pchają ciężar mniejszy o kilogram. W przypadku mężczyzn kula waży 7,26 kg, juniorów starszych 6 kg, zaś młodzików i juniorów młodszych - 5 kg. Dwie podstawowe techniki przy pchnięciu kulą to inaczej metoda obrotowa i z doskoku.
Rzut młotem polega na wykonywaniu zamachu nad głową z prostowaniem ramion w łokciach. Zawodnik wykonuje trzy lub cztery obroty wokół całego ciała. Młot jest tak naprawdę kulą ze stalową linką, która waży u kobiet 4 kg, juniorek młodszych 3 kg, u mężczyzn 7,26 kg, młodzików 5 kg, juniorów młodszych również 5 kg i u juniorów starszych 6 kg. Przy wykonywaniu obrotów zawodnik nie może wyjść poza metalową obręcz koła.