Spis powszechny 2021. Do kiedy można spisać się przez internet? Jak to zrobić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa. Na udział w samospisie mamy jednak coraz mniej czasu. Do kiedy można spisać się przez internet? Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września. Badanie demograficzne i statystyczne ma na celu zebranie informacji na temat stanu oraz struktury ludności w danym momencie na określonym terytorium. W Polsce przeprowadzany jest co ok. 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Spis powszechny 2021. Kto musi się spisać? 

Obowiązkiem spisowym objęte są:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami

- dowiadujemy się ze strony spis.gov.pl

Spis powszechny 2021. Do kiedy można się spisać przez internet? 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września 2021 roku. Do tego dnia przyjmowane będą zarówno kwestionariusze wypełnione przez internet, jak i telefonicznie. Urzędnicy ostrzegają jednak, aby nie czekać do ostatniej chwili, bo może okazać się, że nasz czas na spisanie się już minął. 

- Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej - mówił prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkut w czerwcowej rozmowie z Radiem Wrocław.

Spis powszechny 2021. Jak się spisać? 

Żeby spisać się przez internet, wystarczy wejść na stronę nsp2021.spis.gov.pl. Tam będziemy mieli możliwość zalogowania się na trzy sposoby: 

  • przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • poprzez wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (do zdefiniowania hasła konieczne będzie podanie nazwiska rodowego matki);
  • po wprowadzeniu adresu e-mail i indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - zaznaczamy, że metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców, którzy nie posiadają numer PESEL. 

Dalsze kroki to wypełnienie formularza. Ilość pytań będzie w nim zróżnicowana w zależności od naszej sytuacji osobistej. Lista pytań dostępna jest na stronie spis.gov.pl. Przypominamy, że dokonanie samospisu internetowego jest możliwe tylko przez 14 dni od momentu pierwszego zalogowania. 

Udział w spisie powszechnym możemy wziąć nie tylko przez internet. Drugą dostępną opcją jest spis telefoniczny. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Pracownicy statystyki publicznej są dostępni dla respondentów od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 18.

Spis realizowany jest również przez rachmistrzów. Jeśli sami nie spiszemy się internetowo lub telefonicznie, prawdopodobnie zadzwoni do nas rachmistrz. Pracownicy statystyki kontaktują się za pośrednictwem numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii spisowej 22 279 99 99.

Więcej o: