Zawsze pamiętamy o Międzynarodowym Dniu Kobiet, który jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet. Obchodzimy go 8 marca. Kiedy natomiast jest Dzień Dziewcząt i dlaczego został ustanowiony?
Międzynarodowe dni są okazją do edukowania społeczeństwa w kwestiach niepokojących, mobilizowania do działania i rozwiązywania problemów globalnych oraz do świętowania i wzmacniania osiągnięć ludzkości. W dniu 19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję 66/170 o ogłoszeniu 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynek. Ma on na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują co roku Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, UNICEF i ONZ Kobiety.
Kobiety i dziewczęta stanowią połowę światowej populacji, a zatem również połowę jej potencjału. Równość płci, oprócz tego, że jest podstawowym prawem człowieka, jest niezbędna do osiągnięcia pokojowych społeczeństw o pełnym potencjale ludzkim i zrównoważonym rozwoju. Co więcej, wykazano, że wzmocnienie pozycji kobiet pobudza wydajność i wzrost gospodarczy - czytamy na stronie internetowej un.org.
UNICEF podkreśla przy okazji tegorocznego Dnia Dziewcząt problem, który został bardziej wyeksponowany przez pandemię COVID-19, a mianowicie dostęp do internetu, który w dzisiejszych czasach zapewnia między innymi możliwość nauki i zdobywania wiedzy. Różnica płci wśród globalnych użytkowników internetu wzrosła z 11 proc. w 2013 r. do 17 proc. w 2019 r. W najsłabiej rozwiniętych krajach świata wynosi około 43 proc. Z przewagą dla płci męskiej.
Jednak przepaść cyfrowa ze względu na płeć to coś więcej niż łączność z internetem. Dziewczęta rzadziej niż chłopcy używają i posiadają urządzenia elektroniczne oraz uzyskują dostęp do umiejętności i miejsc pracy związanych z technologią. "Tylko poprzez zajęcie się nierównością i wykluczeniem, które obejmują obszary geograficzne i pokolenia, możemy zapoczątkować rewolucję cyfrową dla wszystkich, ze wszystkimi" - pisze UNICEF.