Dzień Dziewczyn 2021. Kiedy wypada? Skąd wzięło się to święto?

Dzień Dziewczyny - nie wszyscy wiedzą, kiedy wypada i jaka jest historia tego święta. Kobiety i dziewczęta stanowią połowę światowej populacji, a zatem również połowę jej potencjału - przypomina ONZ. Warto więc sprawdzić, kiedy obchodzimy ich dzień.

Zawsze pamiętamy o Międzynarodowym Dniu Kobiet, który jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet. Obchodzimy go 8 marca. Kiedy natomiast jest Dzień Dziewcząt i dlaczego został ustanowiony?

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box!

Międzynarodowy Dzień Dziewczyn. Kiedy wypada i dlaczego został ustanowiony?

Międzynarodowe dni są okazją do edukowania społeczeństwa w kwestiach niepokojących, mobilizowania do działania i rozwiązywania problemów globalnych oraz do świętowania i wzmacniania osiągnięć ludzkości. W dniu 19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję 66/170 o ogłoszeniu 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynek. Ma on na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują co roku Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, UNICEF i ONZ Kobiety.

Skały Canal D'Amour w Sidari na Korfu Ta grecka wyspa jest najbardziej pożądanym miejscem na urlop. Oferty Last Minute już od 1500 zł!

Kobiety i dziewczęta stanowią połowę światowej populacji, a zatem również połowę jej potencjału. Równość płci, oprócz tego, że jest podstawowym prawem człowieka, jest niezbędna do osiągnięcia pokojowych społeczeństw o pełnym potencjale ludzkim i zrównoważonym rozwoju. Co więcej, wykazano, że wzmocnienie pozycji kobiet pobudza wydajność i wzrost gospodarczy - czytamy na stronie internetowej un.org.

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt 2021. UNICEF podkreśla przepaść cyfrową ze względu na płeć

UNICEF podkreśla przy okazji tegorocznego Dnia Dziewcząt problem, który został bardziej wyeksponowany przez pandemię COVID-19, a mianowicie dostęp do internetu, który w dzisiejszych czasach zapewnia między innymi możliwość nauki i zdobywania wiedzy. Różnica płci wśród globalnych użytkowników internetu wzrosła z 11 proc. w 2013 r. do 17 proc. w 2019 r. W najsłabiej rozwiniętych krajach świata wynosi około 43 proc. Z przewagą dla płci męskiej.

Tajlandia, Phuket (zdjęcie ilustracyjne) Tajlandia: Wyspa Phuket zamyka się na miejscowych turystów

Jednak przepaść cyfrowa ze względu na płeć to coś więcej niż łączność z internetem. Dziewczęta rzadziej niż chłopcy używają i posiadają urządzenia elektroniczne oraz uzyskują dostęp do umiejętności i miejsc pracy związanych z technologią. "Tylko poprzez zajęcie się nierównością i wykluczeniem, które obejmują obszary geograficzne i pokolenia, możemy zapoczątkować rewolucję cyfrową dla wszystkich, ze wszystkimi" - pisze UNICEF.

Więcej o: