Spis powszechny. Jakie kary grożą za brak udziału? Co z tymi, którzy podadzą nieprawdziwe informacje?

Udział w Narodowym Spisie powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary pieniężnej. Na policję trafiło już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia - informuje GUS.

Według stanu na 27 lipca 2021 roku samospisu dokonało łącznie 18 131 758 osób, czyli około 47,4 proc. ludności Polski - pisze portalsamorzadowy.pl. Pozostali mają czas do końca września, aby dopełnić formalności.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Spis Powszechny. Za niedopełnienie obowiązku grożą kary, na policji są już pierwsze wnioski

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku i zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy.  "Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz" - informuje GUS. Odmowa wzięcia udziału w spisie skutkuje nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 5 tys. zł. Ponadto tym, którzy podadzą fałszywe informacje, grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk Policja: Zero tolerancji dla przeciwników programu szczepień łamiących prawo

"Na policję trafiło już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia" - czytamy na twitterowym koncie Głównego Urzędu Statystycznego

- Każdy przypadek odmowy analizujemy i ponownie podejmujemy próbę kontaktu z tymi respondentami, aby wyjaśnić, dlaczego udział w spisie jest ważny i z czego wynika obowiązek. W większości przypadków respondenci ostatecznie realizują spis. W przypadku, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję - tłumaczyła portalowi portalsamorządowy.pl Małgorzata Mietkowska, główny specjalista Głównego Urzędu Statystycznego.

Narodowy Spis Powszechny. Jak się spisać?

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy, jednak w szczególnych przypadkach z pomocą mogą przyjść rachmistrzowie. Spisać można się na stronie internetowej spis.gov.pl. Należy pamiętać, że jest to możliwe przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Kupon Lotto (zdjęcie ilustracyjne) Kobieta nie wiedziała, że wygrała w Lotto. "Nosiłam w portfelu 33 mln euro"

W razie wątpliwości można się zgłosić na specjalną infolinię spisową dostępną pod numerem telefonu 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Osoby, które nie mają możliwości dokonania spisu online, również mogą zrobić to za pomocą infolinii pod tym samym numerem telefonu.

Więcej o: