Paszport covidowy. Jak go pobrać? W jakich krajach jest uznawany?

Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolnym dokumentem, który zawiera informacje na temat szczepienia, testu na koronawirusa statusu ozdrowieńca. Jak pobrać paszport? W których krajach zostanie uznany podczas zagranicznego wyjazdu? Odpowiadamy.

Paszport covidowy jest dokumentem, który upoważnia nas do podróżowania bez konieczności odbywania kwarantanny czy przeprowadzania dodatkowych testów na obecność koronawirusa. Podróże z Unijnym Certyfikatem COVID możliwe są od 1 lipca

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Paszport covidowy. Kto go może otrzymać? 

Unijny Certyfikat COVID to swojego rodzaju potwierdzenie odporności na zakażenie COVID-19. Aby go zdobyć, należy być osobą w pełni zaszczepioną (trzeba przyjąć dwie dawki preparatów koncernów Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca lub jedną dawkę Johnson&Johnson). Dokument dostają również ci, który otrzymali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcy. 

Jak pobrać paszport covidowy?

Dokument potwierdzający pełne zaszczepienie przeciw koronawirusowi można mieć w swoim telefonie. W tym celu należy pobrać na telefon aplikację mObywatel. Można to zrobić w zarówno w systemie Android, jak i iOS. Aplikacja działa w trybie offline, dlatego będziemy mogli z niej skorzystać nawet bez dostępu do internetu. 

Grecja (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje w Grecji. ECDC odradza podróże m.in. na Mykonos, Santorini i Rodos

Aby pobrać paszport covidowy na swój telefon, musimy uruchomić aplikację mObywatel. Następnie należy dodać dokument poprzez opcję znajdującą się na pulpicie aplikacji "dodaj dokument" lub "dodaj swój pierwszy dokument", a następnie postępować zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie. 

 

"Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu. Funkcja przydatna np. podczas kontroli granicznej" - czytamy na stronie gov.pl.

Co ważne, aby uzyskać paszport covidowy przez aplikację mObywatel, musimy mieć polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty. W przypadku niespełnienia tych warunków możemy zwrócić się do lekarza POZ lub poprosić o wydrukowanie dokumentu w punkcie szczepień. 

Komendant główny policji Jarosław SzymczykPolicja: Zero tolerancji dla przeciwników programu szczepień łamiących prawo

W których krajach uznawany jest paszport covidowy?

Unijny Certyfikat COVID honorowany jest na terenie całej Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii. 

Paszport jest ważny od:

  • od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw COVID-19,
  • od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (w przypadku ozdrowieńców),
  • 48 godzin w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19. 
Więcej o: