Paszport covidowy. Jak go pobrać? W jakich krajach jest uznawany?

Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolnym dokumentem, który zawiera informacje na temat szczepienia, testu na koronawirusa statusu ozdrowieńca. Jak pobrać paszport? W których krajach zostanie uznany podczas zagranicznego wyjazdu? Odpowiadamy.

Paszport covidowy jest dokumentem, który upoważnia nas do podróżowania bez konieczności odbywania kwarantanny czy przeprowadzania dodatkowych testów na obecność koronawirusa. Podróże z Unijnym Certyfikatem COVID możliwe są od 1 lipca. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Paszport covidowy. Kto go może otrzymać? 

Unijny Certyfikat COVID to swojego rodzaju potwierdzenie odporności na zakażenie COVID-19. Aby go zdobyć, należy być osobą w pełni zaszczepioną (trzeba przyjąć dwie dawki preparatów koncernów Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca lub jedną dawkę Johnson&Johnson). Dokument dostają również ci, który otrzymali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcy. 

Jak pobrać paszport covidowy?

Dokument potwierdzający pełne zaszczepienie przeciw koronawirusowi można mieć w swoim telefonie. W tym celu należy pobrać na telefon aplikację mObywatel. Można to zrobić w zarówno w systemie Android, jak i iOS. Aplikacja działa w trybie offline, dlatego będziemy mogli z niej skorzystać nawet bez dostępu do internetu. 

Aby pobrać paszport covidowy na swój telefon, musimy uruchomić aplikację mObywatel. Następnie należy dodać dokument poprzez opcję znajdującą się na pulpicie aplikacji "dodaj dokument" lub "dodaj swój pierwszy dokument", a następnie postępować zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie. 

 

"Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu. Funkcja przydatna np. podczas kontroli granicznej" - czytamy na stronie gov.pl.

Co ważne, aby uzyskać paszport covidowy przez aplikację mObywatel, musimy mieć polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty. W przypadku niespełnienia tych warunków możemy zwrócić się do lekarza POZ lub poprosić o wydrukowanie dokumentu w punkcie szczepień. 

W których krajach uznawany jest paszport covidowy?

Unijny Certyfikat COVID honorowany jest na terenie całej Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii. 

Paszport jest ważny od:

  • od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw COVID-19,
  • od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (w przypadku ozdrowieńców),
  • 48 godzin w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19. 
Więcej o: