"Dobry start". Kto może dostać 300 plus? Jak złożyć wniosek?

Program "Dobry Start" to jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Kto może je otrzymać i jakie warunki należy spełnić?

"Dobry start" ma być wsparciem dla 4,4 miliona uczniów. Jak poinformował ZUS na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, urzędnicy przyjęli dotychczas 1,7 mln wniosków o świadczenie "Dobry Start" dla 2,4 mln dzieci.

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania

"Dobry start". Kto może skorzystać z programu 300 plus?

W ramach programu "Dobry start" można raz w roku otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka, bez względu na dochód rodziny. Trzeba być rodzicem lub opiekunem ucznia: w wieku do 20 lat, lub w wieku do 24 lat (w przypadku ucznia z niepełnosprawnością).

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne)Praca zdalna na żądanie do 24 dni. Nowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Świadczenie przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej oraz osobom usamodzielnianym opuszczającym pieczę zastępczą. W tych przypadkach wniosek może złożyć rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, a także dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej - czytamy na stronie internetowej ZUS. Świadczenie nie przysługuje natomiast osobom posiadającym dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku.

Wnioski o 300 plus. Jak je złożyć?

"Według nowych zasad, wnioski o świadczenie 'Dobry start' można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe" - czytamy na stronie internetowej gov.pl. Wnioski o tzw. 300 plus można więc składać wyłącznie poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub PUE ZUS.

 

W przypadku składania wniosku przez PUE ZUS, należy mieć konto na portalu. Można je założyć przez internet lub zgłosić się do pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pod numerem 22 290 22 02 lub osobiście w placówkach czynnych od godziny 8 do 15). Po założeniu konta należy zalogować się na stronie PUE ZUS, a następnie z górnego menu wybrać zakładkę "Ubezpieczony". Dalej należy kliknąć "Dobry start", a potem "utwórz nowy wniosek".  

Kolejny krok to uzupełnienie danych. Trzeba między innymi wybrać formę prawną (rodzin, opiekun, lub uczeń), rok szkolny i dane osobowe oraz adresowe. Ważny jest również numer rachunku bankowego, ponieważ to na niego zostanie wypłacone świadczenie.

Następnie strona poprosi o podanie danych dziecka i szkoły, do której uczęszcza. Na końcu trzeba kliknąć "zatwierdź". Po tym kroku można dodać dane o kolejnym dziecku lub kliknąć "dalej" i przejść do ostatniego etapu wypełniania wniosku. Wystarczy zaznaczyć wszystkie oświadczenia i kliknąć "zapisz". Na koniec należy kliknąć "podgląd", uważnie sprawdzić, czy wprowadzone dane są poprawne, a jeśli tak - kliknąć "podpisz" i "wyślij". 

Loteria szczepionkowa, wyniki losowania z 28 lipcaLoteria szczepionkowa. Lista zwycięzców elektrycznej hulajnogi już jest

Jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, pieniądze przyjdą najpóźniej 30 września 2021 roku. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony później, świadczenie będzie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami - informuje ZUS.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już niemal 240 mln zł w ramach programu "Dobry Start".

Więcej o: