Perseidy 2021. Kiedy noc spadających gwiazd? Jak je oglądać?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, który każdego roku możemy oglądać na przełomie lipca i sierpnia. Miłośnicy spadających gwiazd mogą więc już cieszyć się tym niezwykłym zjawiskiem, choć jego maksimum dopiero przed nami. Kiedy wypada noc spadających gwiazd? Jak przygotować się do oglądania spektaklu na niebie? Odpowiadamy.

Perseidy są regularnym rojem meteorytów, który na niebie możemy podziwiać od połowy lipca niemal do końca sierpnia. W tym niezwykłym czasie część nieboskłonu, która jest najlepiej widoczna z północnej półkuli (a więc również z Polski), zostaje rozświetlona smugami meteorów. Są to drobne fragmenty materii, która spala się w górnych warstwach atmosfery. 

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Perseidy 2021. Kiedy czeka nas noc spadających gwiazd? 

Szczyt aktywności roju Perseidów nazywany również "nocą spadających gwiazd" zazwyczaj przypada pomiędzy 9 a 14 sierpnia. W tym roku będziemy mogli go obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia (z czwartku na piątek). 

Podczas "nocy spadających gwiazd" mamy możliwość zaobserwowania na niebie nawet 100 obiektów w ciągu godziny. Szansę na zobaczenie meteorów mamy jednak nie tylko tego dnia. Mniej cierpliwi mogą ich wyglądać już teraz. 

Naukowcy odkryli migoczący obiekt w centrum Drogi Mlecznej. Może należeć do nowej klasy gwiazdNaukowcy odkryli migoczący obiekt w centrum Drogi Mlecznej. Może należeć do nowej klasy gwiazd

Choć kumulacja roju Perseidów ma miejsce dopiero w sierpniu, są one zazwyczaj aktywne już od połowy lipca. W tym roku orbita Perseidów przecina się z ziemską od 17 lipca do 24 sierpnia. Co prawda zjawisko jest nieco mniej spektakularne niż w nocy, podczas której przypada szczyt aktywności, jednak mimo wszystko warto nacieszyć się tym wspaniałym widokiem. 

Perseidy 2021. Jak przygotować się do obserwacji? 

Do obserwacji gwiazd nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, ale warto zadbać o kilka szczegółów. Po pierwsze, przygotowania zacznijmy od sprawdzenia prognozy pogody. Jeśli danej nocy niebo będzie zachmurzone albo, co gorsza, będzie padało - nici z podziwiania Perseidów. Poza tym pomoże nam to ustalić, jak się ubrać, aby obserwacja przebiegła jak najbardziej komfortowo. 

Drugim ważnym punktem jest wybranie dobrego miejsca obserwacyjnego. Powinno ono znajdować się z dala od innych źródeł światła, dlatego najlepiej wybrać się na skraj miasta lub wieś. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się wybrać miejsce powyżej latarń, np. taras lub dach. 

Odpowiednia pozycja do obserwacji to również istotny element. Spadające gwiazdy najwygodniej oglądać z pozycji leżącej lub półleżącej, a do takiej przyda się np. koc. Stworzy on dodatkowo izolację cieplną od podłoża, o ile zdecydujemy się na obserwację na łonie natury. 

Niezwykłe zjawiska pogodowe nad Warszawą. Skąd wzięło się pomarańczowe niebo i chmury-bąbelki?Pogoda. Pomarańczowe niebo i chmury-bąbelki nad Warszawą. Jak one powstają?

Po czwarte - pozwól swoim oczom przyzwyczaić się do ciemności. Na czas podziwiania gwiazd warto zrezygnować z korzystania ze smartfona, który psuje akomodację oka do ciemności na co najmniej kilkanaście minut. Jeśli w czasie obserwowania zjawiska masz zamiar robić notatki czy spoglądać na mapę, warto zaopatrzyć się w latarkę, na którą założysz czerwony filtr - tylko ten kolor nie zaburzy dostosowania się oka do warunków nocnych. 

Ostatnim ważnym punktem jest zlokalizowanie miejsca na niebie, z którego "wydobywać się" będą meteoryty. Jeśli jesteśmy w Polsce, należy patrzeć w kierunku północno-wschodnim. 

Więcej o: