Spis powszechny. Do kiedy można się spisać przez internet? Jak to zrobić?

Na udział w spisie powszechnym mamy coraz mniej czasu. Do kiedy można dokonać samospisu przez internet? W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy.

Spis powszechny 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy się 30 września. Do tego dnia przyjmowane będą kwestionariusze wypełnione przez internet czy też telefonicznie. Należy jednak pamiętać, że nasz czas na spisanie się może upłynąć wcześniej. Stanie się tak, jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz. 

- Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej - powiedział prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkut w czerwcowej rozmowie z Radiem Wrocław

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Jak samodzielnie spisać się przez internet? Instrukcja

Aby spisać się przez internet, należy wejść na stronę internetową nsp2021.spis.gov.pl. Aby się zalogować, trzeba wybrać jedną z dostępnych metod:

  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - wybierając tę możliwość, możesz zalogować się do aplikacji spisowej, korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
  • wprowadzenie adresu e-mail oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL.

Ważne! Samospis jest możliwy jedynie przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza. Ilość pytań zależy od naszej osobistej sytuacji - na inne pytania odpowiedzą np. obywatele Polski, a na inne osoby pochodzące z innych krajów, które pracują lub uczą się w Polsce. W formularzu znajdują się pytania z kilku kategorii, w tym te dotyczące:

  • danych osobowych,
  • miejsca zamieszkania,
  • relacji rodzinnych. 

Pełną listę pytań można znaleźć TUTAJ

Szef GUS dr Dominik Rozkut Spis powszechny. Myślisz, że masz jeszcze dużo czasu na samospis? Mylisz się

Więcej o: