Pogoda w Polsce. Gdzie jest burza? RCB wydało alerty dla mieszkańców kilku województw

Gdzie jest burza? Według doniesień synoptyków, w środę w niemal całym kraju możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu oraz szalejących burz. Mieszkańcy siedmiu województw otrzymali SMS-owe ostrzeżenia RCB o burzach, ulewnym deszczu oraz silnym wietrze. Możliwe są także opady gradu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla mieszkańców środkowej oraz wschodniej Polski przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. Według prognoz w ciągu dnia możemy spodziewać się także silnego wiatru oraz gradu.

Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

Gdzie jest burza? Mieszkańcy siedmiu województw muszą przygotować się na silne opady deszczu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owe ostrzeżenia przed burzami, silnym wiatrem oraz ulewnym deszczem dla siedmiu regionów. Alerty dotyczą województwa:

  • świętokrzyskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • mazowieckiego,
  • śląskiego,
  • małopolskiego, 
  • łódzkiego, 
  • lubelskiego.

Zdaniem synoptyków z IMGW, ulewne deszcze oraz burze i porywisty wiatr będą nam towarzyszyć co najmniej do piątku. Dodatkowo możemy się spodziewać wysokich temperatur. IMGW zapowiada, że w ciągu najbliższych dni maksymalna temperatura będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju nie przekroczy ona tej wartości. Burze i ulewne deszcze mają ustąpić od niedzieli. Od tego dnia synoptycy z IMGW zapowiadają także ochłodzenie.

Gdzie już grzmi? Gdzie teraz jest burza?

Pierwsze komórki burzowe formują się na południu kraju i na południowym wschodzie Polski. Burza intensywnie przechodzi teraz przez województwo opolskie - zwłaszcza powiat głubczycki. Dodatkowo grzmi już na Podkarpaciu - głównie w okolicy Dębicy, Nagoszyna i Przecława. Burza jest też przy granicy polsko-ukraińskiej, zwłaszcza w Nowej Grobli, Lubaczowie, Budomierzu, Laszkach, Starym Siodle, Radawie i Cieszanowie.

Burze pojawiają się też w województwie wielkopolskim w okolicy Kalisza oraz Konina. 

Ulewne deszcze i burze dopiero przed nami. Gdzie dziś będzie burza?

Gdzie jest burza? - IMGW ostrzega przed burzami, które mogą być gwałtowne, z silnymi porywami wiatru - mówi dyżurna synoptyk Instytutu Ewa Łapińska. - Burze przyniosą też ulewne opady deszczu oraz gradu. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia na dzisiejsze popołudnie i noc dla terenu całego kraju - dodaje.

IMGW wydało alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem. Prognozowanym burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 100 km/h. Według doniesień zagrzmi dzisiaj w większość regionów. Najintensywniejszych opadów należy się spodziewać po godzinie 15. Obecne ostrzeżenia IMGW będą obowiązywać do czwartku do godziny 2.

Jutro strefa burz przemieści się na wschód, temperatura w kraju nie przekroczy 30 stopni. Będzie słonecznie z możliwymi niewielkimi opadami deszczu.

Więcej o: