Każdy pracownik, który chce otrzymać urlop bezpłatny, musi złożyć wniosek. Dokument powinien zawierać m.in. okres trwania urlopu. Pracownik nie musi natomiast wskazywać, jaki jest powód składania wniosku o urlop.
Kiedy już pracownik złoży wniosek, pracodawca analizuje czy może zezwolić w wybranym terminie na urlop. W decyzji pracodawca, w zależności od jej wyniku, powinien użyć jednego z tych zwrotów:
Pracownik powinien zaakceptować zmianę terminu, jeśli mu ona odpowiada.
Z takiego urlopu może skorzystać pracownik bez względu na to, na podstawie jakiej umowy jest zatrudniony, także staż pracy nie ma znaczenia przy staraniu się o urlop. Zgodnie z prawem nie ma określonej minimalnej i maksymalnej długości urlopu bezpłatnego. Równie dobrze może trwać kilka dni, jak i kilka lat, jednak w przypadku urlopu dłuższego niż trzy miesiące, pracodawca może odwołać wnioskodawcę z urlopu z ważnych przyczyn.
W czasie urlopu bezpłatnego pracownikowi nie przysługują uprawnienia pracownicze, oznacza to, że czas urlopu nie wlicza się w staż pracy. Dodatkowo w czasie urlopu nie są odprowadzane składki.
Poniżej przygotowaliśmy wzór wniosku o urlop bezpłatny
WNIOSEK URLOPOWY fot. elk.praca.gov.pl
Jeśli jesteś pracodawcą, zobacz jakie są zasady udzielania urlopu bezpłatnego. Urlop możesz udzielić pracownikowi wyłącznie na jego pisemny wniosek, jednak nie musisz się na niego zgodzić.
Czego nie możesz zrobić?
O czym pamiętać?