15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - czy należy się dzień wolny od pracy?

15 sierpnia to dzień, w którym jednocześnie obchodzone są dwa święta - jedno państwowe i jedno kościelne. Mowa tu o święcie Wojska Polskiego oraz o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Czy 15 sierpnia sklepy będą otwarte? Czy pracownikom przysługuje dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.

15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta. Pierwsze z nich to święto kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane również pod nazwą Matki Boskiej Zielnej. Upamiętnia ono wniebowzięcie ciała Maryi wraz z jej duszą do nieba po jej śmierci na ziemi. Tego dnia w kościele organizowane są uroczyste nabożeństwa oraz pielgrzymki. Jest to święto nakazane, co oznacza, że wierni Kościoła katolickiego mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej.

Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół

Tego dnia obchodzimy również święto państwowe - Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono sukces Polaków w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku, nazywanej również Cudem nad Wisłą. Co roku tego dnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się defilady oraz ma miejsce uroczysta zmiana warty z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

15 sierpnia. Czy to dzień wolny od pracy? Czy sklepy będą otwarte?

15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy, ale w 2021 roku Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w niedzielę, co oznacza, że za 15 sierpnia 2021 nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny. Polskie prawo zezwala na odbieranie dnia wolnego wyłącznie wtedy, gdy święto wypada w sobotę, ponieważ w wielu miejscach pracy jest to normalny dzień pracujący.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w niedzielę, co wiąże się z zakazem handlu. Oznacza to, że tego dnia nie zrobimy zakupów w galeriach handlowych, punktach usługowych oraz w większości sklepów. Wyjątek stanowią m.in.:

  • apteki,
  • sklepy osiedlowe, w których klientów obsługują właściciele,
  • placówki pocztowe,
  • stacje paliw.
Więcej o: