Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - jak i gdzie sprawdzić? [HARMONOGRAM]

W czwartek pojawią się wyniki rekrutacji do liceów i techników. W jakim terminie trzeba złożyć wymagane dokumenty, by dostać się do wybranej szkoły? Kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół podstawowych?
Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

2 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała rezultaty egzaminu ósmoklasisty. Okazało się, że w tym roku średnie wyniki to 60 proc. z języka polskiego, 47 proc. z matematyki i 66 proc. z języka angielskiego. Już niedługo poznamy natomiast wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Egzamin ósmoklasisty CKE podało wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021. Poszedł lepiej niż rok temu

Rekrutacja do liceum i technikum. Kiedy wyniki?

Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej należało złożyć wraz z dokumentami do 21 czerwca (do 31 maja w przypadku szkoły dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego, szkoły lub oddziału prowadzącego szkolenie sportowe czy oddziału wymagającego szczególnych predyspozycji kandydata). 25 czerwca rozpoczęła się natomiast druga tura składania dokumentów. 

Matura z matematyki Matura za 2 lata trudniejsza. "Lewandowski będzie napastnikiem"

Listy kandydatów zakwalifikowanych do liceów i techników zostaną ogłoszone 22 lipca 2021 roku. Informacji należy szukać na stronach internetowych szkół lub bezpośrednio w danej szkole. 

W przypadku przyjęcia, w ciągu tygodnia (do 30 lipca) należy złożyć w wybranej placówce świadectwo ukończenia szkoły oraz oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. W przypadku szkół zawodowych, w tym terminie należy złożyć także zaświadczenie lekarskie informujące o braku przeciwwskazań do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz do kierowania pojazdami, a także orzeczenie psychologiczne o braku takich przeciwwskazań.

Jeśli uczeń nie może złożyć dokumentów w tym terminie, to może poinformować o problemach dyrektora szkoły nie później niż do 20 sierpnia. Musi podać jednak przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu i donieść wymagane dokumenty najpóźniej do 24 września. Nieprzedłożenie dokumentów będzie wówczas równoznaczne z rezygnacją nauki w tej szkole. 

Kiedy pojawią się listy kandydatów przyjętych do szkół ponadpodstawowych?

Ostateczne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do placówek zostaną ogłoszone 2 sierpnia - pojawią się na stronie internetowej szkoły lub zostaną w niej wywieszone. Kolejnego dnia rozpocznie się natomiast rekrutacja uzupełniająca na pozostałe wolne miejsca.

Więcej o: