Teść Jacka Sasina pracuje w Wodach Polskich. Nie poda się do dymisji, "bo to nie rodzina"

Dyrektorem jednej z 50 zlewni należących do Wód Polskich jest teść Jacka Sasina - wicepremiera, który ma zająć się wprowadzeniem uchwały sanacyjnej dotyczącej rozliczenia się z nepotyzmem w spółkach Skarbu Państwa. Teść polityka nie widzi natomiast powodów, dla których miałby się podawać do dymisji. - Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina. Rodzina to jest pokrewieństwo z krwi, a to jest nabyta sprawa - wyjaśnił.

We wtorek media podały, że szwagierka Jacka Sasina - Angelika Konaszczuk, zrezygnowała z zasiadania w radzie nadzorczej lotniska w Lublinie. Wcześniej sama zainteresowana twierdziła, że formalnie nie ma żadnych przeciwwskazań, by nadal pracowała w tej spółce.

Zobacz wideo Gdzie pracują najbliżsi polityków PiS? Tomczyk wymienia grzechy Sasina

Rodzina to jest pokrewieństwo z krwi, a to jest nabyta sprawa. I ja tutaj nie widzę żadnego nepotyzmu w tym przypadku

Później okazało się, że w Wodach Polskich pracuje teść Jacka Sasina. Dziennikarze Interii dotarli do Eugeniusza Daciuka i zapytali go, czy także zdecyduje się zrezygnować ze swojego stanowiska.

- Dlaczego mam się do dymisji podawać? No to co, że jestem teściem ministra? Jestem magistrem inżynierem melioracji wodnych, jestem specjalistą w tej branży i pracuję 37 lat w tej samej firmie. Wody Polskie są spadkobiercą poprzedniej firmy. Przepraszam, ale nie będę na takie pytania odpowiadał - stwierdził Daciuk, który jest dyrektorem Zarządu Zlewni w Zamościu od 2018 roku.

Jacek SasinSzwagierka Sasina odchodzi z rady nadzorczej Portu Lotniczego w Lublinie

Teść wicepremiera został też zapytany, czy jego sprawa nie należy do przejawów nepotyzmu. - Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina. Rodzina to jest pokrewieństwo z krwi, a to jest nabyta sprawa. I ja tutaj nie widzę żadnego nepotyzmu w tym przypadku - odpowiedział dziennikarzom.

Eugeniusz Daciuk pracuje w zarządzie, który podlega Wodom Polskim - przedsiębiorstwu, które zajmuje się gospodarką wodną w Polsce. Państwowe Gospodarstwo Wodne WP składa się z trzech elementów: Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej i Zarządów Zlewni (tych ostatnich jest 50 w całej Polsce).

Ceny wody pójdą w górę nawet o 7 proc. Chce tego większość gmin w PolsceCeny wody pójdą w górę. "Niektórzy proponowali wzrost o 100 proc."

PiS ma walczyć z nepotyzmem. Kto się zalicza do rodziny według uchwały sanacyjnej?

W lipcu odbył się kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego przyjęto uchwałę sanacyjną. Jej celem ma być zwalczanie nepotyzmu, czyli zatrudniania rodzin lub znajomych w spółkach państwowych lub administracji. Ustawa reguluje to, kogo można uznać za członka rodziny, a lista ta jest dość ograniczona. Są to współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów lub senatorów.

W uchwale zapisano, że zakaz zatrudniania rodziny w spółkach nie będzie dotyczył osób, "które zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". Z nepotyzmem walczyć ma minister aktywów państwowych Jacek Sasin, ponieważ to jemu podlegają spółki, w których zatrudnienie znajdują rodziny czy znajomi polityków. Dla PiS jest to sprawa kluczowa, bo jak mówił sam Jarosław Kaczyński, bez tego "nie wygrają kolejnych wyborów".

Więcej o: