Kurski z gitarą, Korwin-Mikke przy "fast foodzie". Politycy na starych zdjęciach

Polska z lat 90. to czas zamknięty między PRL-em, a drogą do współczesności. Był to okres dużych przemian na każdym poziomie - społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym. Jak w tamtym czasie wyglądali znani dziś politycy, tacy jak Donald Tusk, Jarosław Kaczyński czy Leszek Miller?

W latach 90. Miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. Od tego czasu najwyższą krajową walutą był polski złoty, rozpoczęła się transformacja ustrojowa i pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu od II wojny światowej. Wojska radzieckie wyszły z Polski, nasz kraj przystąpił do NATO, a prezydentami zostawali kolejno Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

Politycy na zdjęciach z przeszłości - jak wyglądali w latach 90.?

  • Lech Wałęsa był pierwszym prezydentem RP wybranym w wyborach powszechnych. Na zdjęciu widać go podczas obserwacji ćwiczeń wojsk nadwiślańskich w Czerwonym Borze w województwie podlaskim. Obok prezydenta widać Bronisława Komorowskiego. 

Na kolejnym zdjęciu widać Lecha Wałęsę z Jarosławem Kaczyńskim. Zdjęcie zostało wykonane w Gdańsku, podczas spotkania w 1990 roku w słynnej Sali BHP w stoczni. Mało kto pamięta, ale obecny prezes Prawa i Sprawiedliwości od grudnia 1990 roku do listopada 1991 roku był szefem kancelarii prezydenta Wałęsy.

  • Będąc przy Jarosławie Kaczyńskim, warto przypomnieć zdjęcie z 1992 roku. W tym czasie polityk sprawował mandat posła I kadencji Sejmu po tym, jak został wybrany z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W styczniu 1993 roku Kaczyński był jednym z organizatorów marszu na Belweder, którego uczestnicy domagali się ustąpienia Lecha Wałęsy. 

  • W 1991 roku posłem I kadencji Sejmu został również Donald Tusk, który widoczny jest na zdjęciu poniżej. Fotografia pochodzi z 1992 roku, gdy Tusk był jednym z inicjatorów zawiązania koalicji parlamentarnej, na którą złożyło się siedem ugrupowań politycznych. Koalicja ta doprowadziła do powołania rządu Hanny Suchockiej. 

  • Lech Wałęsa był prezydentem Polski tylko na jedną kadencję. W 1995 roku odbyły się kolejne wybory, w których większość uzyskał kandydat SLD Aleksander Kwaśniewski. Polityk na zdjęciu poniżej uwieczniony został podczas kampanii wyborczej na Śląsku. Kwaśniewski wygrał w II turze z Wałęsą zdobywając 51,7 proc. głosów. Podczas kampanii kontrowersje wzbudziła kwestia wykształcenia polityka lewicy. W ankietach podawał, że posiada wykształcenie wyższe, co zostało też ujęte w obwieszczeniu Państwowej Komisji Wyborczej. W listopadzie prorektor Uniwersytetu Gdańskiego oświadczył, że Kwaśniewski został skreślony z listy studentów więc nie uzyskał wykształcenia wyższego. Dopiero w grudniu, już jako prezydent elekt, Kwaśniewski przyznał, że nie zrobił magisterium, ale zdał wszystkie egzaminy i myślał, że to wystarczy. Sąd Najwyższy uznał, że nieprawdziwa informacja o wykształceniu nie mogła wpłynąć na wynik wyborów, oddalając tym samym protesty wyborcze. 

  • Zdjęcie poniżej przedstawia Leszka Millera w maju 1997 roku podczas wizyty na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W tym czasie polityk pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji - za jego kadencji w resorcie tym po raz pierwszy na stanowiskach kierowniczych znalazły się kobiety. W 2001 roku Leszek Miller został premierem rządu. 

  • Antoni Macierewicz w latach 1991-1992 pełnił funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego (obaj politycy widoczni są na zdjęciu poniżej. Fotografia została wykonana w grudniu 1992 roku w Katowicach podczas uroczystości rocznicowych pacyfikacji w kopalni "Wujek"). W czasie sprawowania funkcji ministra, polityk ogłosił tzw. listę Macierewicza, która zawierała nazwiska znanych polityków (m.in. Lecha Wałęsy czy Wiesława Chrzanowskiego), którzy mieli być zarejestrowani przez Służbę Bezpieczeństwa PRL jako tajni współpracownicy. Lista doprowadziła do politycznego kryzysu i była powodem odwołania rządu Olszewskiego. 

  • W 1995 roku prezeską Narodowego Banku Polskiego była Hanna Gronkiewicz-Waltz (widoczna na zdjęciu z 1995 roku, wykonanego w Katowicach podczas Zarządu regionu "Solidarności"). W czasach sprawowania funkcji szefowej NBP, upłynniono kurs złotego czy wprowadzono ustawę o denominacji złotego. W 1998 roku została powołana na kolejną kadencję na wniosek prezydenta Kwaśniewskiego (za pierwszym razem, w 1992 roku, była powołana na wniosek Lecha Wałęsy).

  • Na zdjęciu niżej widać Janusza Korwina-Mikke podczas konferencji prasowej w 1995 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie (obok baru, który można uznać za restaurację typu fast food), gdzie polityk przekonywał do prywatyzacji PKP. W tym samym roku doszło do kolejnego rozłamu w Unii Polityki Realnej. Korwin-Mikke został skrytykowany przez działaczy za to, że nie udzielił poparcia Lechowi Wałęsie w II turze wyborów prezydenckich. Niebawem na zjeździe partii usunięto go z funkcji prezesa. Co ciekawe, 26 lat później, były kandydat na prezydenta nadal interesuje się fast-foodami. Przez miesiąc ma jeść wyłącznie tego typu jedzenie i nie umrzeć. 

  • Na koniec wspomniany Jacek Kurski. W lipcu 1997 roku przyszły prezes Telewizji Polskiej wziął udział w I Antykomunistycznym Festiwalu Piosenki Politycznej w Kołobrzegu. Jacek Kurski na początku lat 90. współpracował z Porozumieniem Centrum, któremu przewodził wtedy Jarosław Kaczyński. Później współpracował też z Janem Olszewskim przy tworzeniu Ruchu Odbudowy Polski. 

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii na górze tekstu. 

Więcej o: