Spis Powszechny 2021. Jaka jest kara za brak udziału? Jak dokonać samospisu?

Na udział w Spisie Powszechnym mamy jeszcze kilka miesięcy, jednak warto zrobić to z wyprzedzeniem, w dogodnym dla nas czasie. Co, jeśli mimo upływu wyznaczonego terminu, wcale się nie spiszemy? Przypominamy, jaka kara została za to przewidziana.

Narodowy Spis Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy z 30 września br. Spis ten jest badaniem demograficznym i statystycznym, przeprowadzanym w celu zebrania informacji na temat stanu i struktury ludności, w konkretnym momencie i na określonym terytorium. W Polsce spis powszechny odbywa się co około 10 lat.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Spis Powszechny. Kto musi wziąć udział?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, do udziału w spisie powszechnym zobligowane są wszystkie osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Spisane muszą zostać również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Loteria szczepionkowa (szczepionka - zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa. Jak się zarejestrować? Co można wygrać?

Spis Powszechny 2021. Jaka kara grozi za brak udziału?

Jak głosi art. 57 ustawy o statystyce publicznej - "kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie". Sąd może nałożyć wówczas karę wynoszącą do 5 tys. zł. Co ważne, ukarana może zostać także osoba, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane. W takim przypadku, prócz grzywny, grozić może do dwóch lat więzienia. Wynika to z kolei z art. 56 o statystyce publicznej.

Sposoby na muchy. Jak pozbyć się much domowymi metodami? (zdjęcie ilustracyjne)Sposoby na muchy. Jak pozbyć się owadów domowymi metodami?

Spis Powszechny 2021. Jak się spisać?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, chętni do udziału w Spisie Powszechnym mają do wyboru trzy różne sposoby:

  • samospis internetowy

Trzeba uzupełnić formularz stronie nsp2021.spis.gov.pl, do której możemy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub przy użyciu numeru PESEL. W ostatnim przypadku zostaniemy poproszeni o dodatkowe uwierzytelnienie - podanie imion rodziców. W przypadku cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, przewidziane jest logowanie z wykorzystaniem poczty e-mail.

Ważne: samospisu można dokonać tylko w ciągu dwóch tygodni od pierwszego zalogowania na stronie. Jeżeli nie mamy dostępu do komputera i/lub internetu, możemy skorzystać ze specjalnych stanowisk przygotowanych w urzędach. Pełna lista stanowisk dostępna jest tutaj.

  • spis telefoniczny

Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Pracownicy statystyki publicznej oczekują na zainteresowanych od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 18:00.

  • spis realizowany przez rachmistrzów

Jeśli nie spiszemy się internetowo lub telefonicznie, powinniśmy spodziewać się telefonu od rachmistrza. GUS podaje, że pracownicy statystyki z uczestnikami spisu będą kontaktowali się za pośrednictwem numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii spisowej 22 279 99 99.

500 plus. Będą zmiany w programie (zdjęcie ilustracyjne)500 plus. Będą zmiany w programie. Jest projekt ustawy

Jeśli chcemy zweryfikować konkretnego rachmistrza, możemy skorzystać z aplikacji dostępnej na rachmistrz.stat.gov.pl albo pod numerem infolinii. 

Więcej o: