Z informacji podanych w środę 7 lipca przez GIS wynika, że w ośmiu nadmorskich kąpieliskach woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.
W kilku kąpieliskach nad Bałtykiem odnotowano zakwity sinic, które mogą znacznie uprzykrzyć turystom wakacyjny wypoczynek. Ze względów zdrowotnych kąpiel w tych miejscach nie jest wskazana.
Główny Inspektorat Sanitarny odradza korzystanie z następujących kąpielisk:
Zakwit sinic to zmiana zabarwienia wody spowodowana masowym namnażaniem się glonów. Wpływają one niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego.
- Tak naprawdę do ich zakwitu potrzeba niewiele: słoneczna, ciepła pogoda, słaba cyrkulacja powietrza i spokojna tafla wody oraz materiał, którym się żywią, czyli zanieczyszczenia, które spływają do morza, jezior czy zalewów - wyliczał czynniki sprzyjające zakwitom sinic cytowany przez "Gazetę Wyborczą" prof. Jan Pawełek z Wydziału Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Rolniczego.
Profesor dodał, że sinice wydzielają toksyny, które mogą być nawet bardziej trujące od arszeniku. Główny Inspektorat Sanitarny wymienia objawy, jakie mogą wystąpić po kontakcie z sinicami. Są wśród nich:
Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której wystąpił zakwit sinic. GIS podkreśla, że od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, ale zdarzały się poważne zachorowania. Z tego powodu warto sprawdzać komunikaty i nie korzystać z kąpielisk, w których pojawiają się sinice.