Na stronach internetowych Rady Ministrów pojawił się w poniedziałek projekt nowej ustawy, w którym zawarto zmiany dotyczące programu Rodzina 500 plus. Co może się zmienić?
Obecnie rodzic ubiegający się o świadczenie 500 plus może wystąpić z wnioskiem do urzędu gminy, w której mieszka. Można to zrobić za pomocą poczty, internetu lub w po prostu w urzędzie. Od stycznia ma się to zmienić.
Może to uderzyć w osoby, które nie posiadają komputera lub dostępu do internetu, lub po prostu nie mają odpowiednich narzędzi czy umiejętności, żeby załatwiać tą drogą sprawy administracyjne. Aktualnie ok. 50 tys. rodzin, a więc co najmniej 200 tys. osób, korzysta z wypłaty 500 plus w gotówce - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kolejna ważna zmiana dotyczy sposobu wypłaty pieniędzy z tytułu 500 plus. Ustawa przewiduje, że rodzice będą mogli otrzymywać je wyłącznie na konto bankowe, choć Polsce nie ma prawnego obowiązku posiadania konta. Oprócz tego obsługą programu będzie się zajmować nie jak dotąd samorząd, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zmiany w programie Rodzina 500 plus mogą zdaniem rządzących przynieść ok. 3,1 mld zł oszczędności na przestrzeni następnych 10 lat. Z drugiej jednak strony zapowiadane zmiany mogą znacznie utrudnić korzystanie ze świadczenia osobom, które nie mają dostępu do internetu lub konta bankowego.
Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.