Paszport covidowy - jak pobrać przed wyjazdem na wakacje?

Każda osoba, która przyjęła dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 lub jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson może pobrać potwierdzenie swojego szczepienia na telefon. Przed wakacjami coraz więcej osób szuka instrukcji, jak to zrobić.

"Aplikacja mObywatel, zawarty w niej certyfikat i pozostałe dokumenty wydawane są bezpłatnie. Nie ma obowiązku posiadania Unijnego Certyfikatu COVID. Certyfikat można w każdej chwili pobrać lub usunąć" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Paszport covidowy w twoim telefonie - instrukcja pobierania

Unijny Certyfikat COVID, który potwierdza pełne zaszczepienie przeciw koronawirusowi, możesz mieć w swoim telefonie - wystarczy w tym celu ściągnąć aplikację mObywatel. Możesz ją pobrać na system iOS oraz Android. Aplikacja działa w trybie offline więc możesz z niej korzystać nawet wtedy, kiedy nie będzie dostępu do internetu.

Żeby pobrać paszport covidowy na telefon, wystarczy uruchomić aplikację mObywatel i dodać dokument, który znajduje się na pulpicie aplikacji "dodaj dokument" lub "dodaj swój pierwszy dokument".

 

"Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu. Funkcja przydatna np. podczas kontroli granicznej" - czytamy na stronie gov.pl. 

Jak wygląda paszport covidowy w smartfonie? 

W paszporcie covidowym znajduje się zdjęcie z dowodu osobistego, dzięki czemu można łatwo zweryfikować, kto jest właścicielem certyfikatu. Dodatkowo posiada duży kod QR, co minimalizuje błędy podczas skanowania kodu. Paszport jest bezpieczny, ponieważ szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych,

"Aby, wyświetlić szczegóły certyfikatu należy rozwinąć sekcję "dodatkowe dane". Dane, które zawierają więcej informacji, zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej - czytamy w rządowym komunikacie. 

W aplikacji mamy trzy statuty:

  • osoby zaszczepionej;
  • osoby, która powróciła do zdrowia (ozdrowieńca);
  • osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19.

Paszport covidowy obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Wydany certyfikat jest ważny od 14 dnia do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

Więcej o: