"Aplikacja mObywatel, zawarty w niej certyfikat i pozostałe dokumenty wydawane są bezpłatnie. Nie ma obowiązku posiadania Unijnego Certyfikatu COVID. Certyfikat można w każdej chwili pobrać lub usunąć" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu.
Unijny Certyfikat COVID, który potwierdza pełne zaszczepienie przeciw koronawirusowi, możesz mieć w swoim telefonie - wystarczy w tym celu ściągnąć aplikację mObywatel. Możesz ją pobrać na system iOS oraz Android. Aplikacja działa w trybie offline więc możesz z niej korzystać nawet wtedy, kiedy nie będzie dostępu do internetu.
Żeby pobrać paszport covidowy na telefon, wystarczy uruchomić aplikację mObywatel i dodać dokument, który znajduje się na pulpicie aplikacji "dodaj dokument" lub "dodaj swój pierwszy dokument".
"Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu. Funkcja przydatna np. podczas kontroli granicznej" - czytamy na stronie gov.pl.
W paszporcie covidowym znajduje się zdjęcie z dowodu osobistego, dzięki czemu można łatwo zweryfikować, kto jest właścicielem certyfikatu. Dodatkowo posiada duży kod QR, co minimalizuje błędy podczas skanowania kodu. Paszport jest bezpieczny, ponieważ szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych,
"Aby, wyświetlić szczegóły certyfikatu należy rozwinąć sekcję "dodatkowe dane". Dane, które zawierają więcej informacji, zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej - czytamy w rządowym komunikacie.
W aplikacji mamy trzy statuty:
Paszport covidowy obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Wydany certyfikat jest ważny od 14 dnia do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.