Richard Donner nie żyje. "Superman", "Zabójcza bron" i horror "Omen" to jego zasługa

Richard Donner, hollywoodzki producent i reżyser, znany między innymi z pierwszego filmu o Supermanie i horroru "Omen", zmarł w poniedziałek w Los Angeles. Miał 91 lat.

Informację o śmierci Richarda Donnera przekazał w poniedziałek magazyn "Entertainment Weekly". Nie podano jeszcze do wiadomości publicznej przyczyny śmierci reżysera. 

Richard Donner nie żyje. Hollywood oddaje cześć

"Bycie w jego otoczeniu było podobne do spędzania czasu z ulubionym trenerem, najmądrzejszym profesorem, najzacieklejszym motywatorem, najbardziej ujmującym przyjacielem, najzagorzalszym sojusznikiem (...) Nie mogę uwierzyć, że odszedł, ale jego ochrypły, serdeczny śmiech zostanie ze mną na zawsze" - napisał o Donnerze Steven Spielberg.

Maya Hawke - premiera 'Stranger Things' Tarantino zdradził, że gdyby robił trzeciego "Kill Billa", obsadziłby Mayę Hawke

Aktor i producent Ben Stiller napisał z kolei: "Richard Donner robił wielkie filmy. Filmy, które pozostają w naszej świadomości. To nigdy nie było i nigdy nie jest łatwe. Zawsze podziwiałem jego pracę".

"Richard Donner nie tylko sprawił, że uwierzyłem, że człowiek może latać, ale także, że postacie z komiksów można ożywić na dużym ekranie z sercem, humorem, człowieczeństwem i prawdziwością. Przede wszystkim nauczył mnie, że można i trzeba to robić z szacunkiem, troską i życzliwością dla wszystkich przed i za kamerą" - napisał szef Marvel Studios, Kevin Feige.

Richard Donner. Kim był?

Richard Donner urodził się w 1930 roku w Nowym Jorku. Swoją karierę reżyserską zaczął od kręcenia reklam, potem natomiast zajął się serialami telewizyjnymi, takimi jak "Strefa mroku", "Ścigany" czy "Ulice San Francisco". Pracował łącznie przy około 25 produkcjach.

Swój pierwszy film fabularny "X-15" Donner wyreżyserował w 1961 roku. Wystąpili w nim Charles Bronson i Mary Tyler Moore. Na kolejną produkcję widzowie musieli czekać aż siedem lat - w 1968 roku powstał "Sól i pieprz". Przełomem w karierze Richarda Donnera był  horror "Omen", który odniósł międzynarodowy sukces i stał się piątym najbardziej dochodowym filmem 1976 roku. Otworzyło to Donnerowi furtkę do prawdziwej hollywoodzkiej kariery.

Salvatore Garau Artysta, który sprzedał niewidzialną rzeźbę, podejrzewany o plagiat

W 1978 powstał pierwszy nowoczesny film o superbohaterze - "Superman" z Christopherem Reeve w roli głównej. W filmie zagrali również Margot Kidder jako Lois Lane, Marlon Brando jako Jor-El i Gene Hackman jako arcyłotr Lex Luthor. Dzięki tej produkcji Donnera zaczęto nazywać ojcem filmu superbohaterskiego.

Inne spośród jego filmów to "Zaklęta w sokoła" z 1985 roku, "Goonies" z tego samego roku, "Maverick" z 1994 czy "Teoria spisku" z 1997 roku.

Zobacz wideo Cenzura w Hollywood - czego nie pokazywano 90 lat temu?
Więcej o: