Dzień Niepodległości USA. Ambasada zachęca do wirtualnego świętowania

Amerykańska ambasada USA zaprasza do wirtualnego świętowania Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W programie znalazły się m.in. życzenia od dyplomatów, ceremoniał flagi w wykonaniu żołnierzy Marines oraz występ piosenkarki Sanah.

245 lat temu, 4 lipca 1776 roku, ogłoszona została Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Na jej mocy 13 brytyjskich kolonii na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej (New Hampshire, New Jersey, Delaware, Maryland, Nowy Jork, Pensylwania, Connecticut, Rhode Island, Karolina Północna, Massachusetts, Wirginia, Karolina Południowa, Georgia) przekształciło się w pierwsze stany USA. Dzień Niepodległości, obchodzony co roku na pamiątkę tych wydarzeń, jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Stanach.

W związku z tą okazją ambasada USA w Polsce zorganizowała w swoich mediach społecznościowych wirtualne obchody Dnia Niepodległości. "Zaproście do wspólnego świętowania swoje rodziny i przyjaciół! Będzie dużo humoru, dobrej zabawy i świetnej muzyki! Happy Fourth of July!" - zachęcono widzów w opisie programu na Facebooku.

Zobacz wideo Wszyscy lubimy niespodzianki! Amerykańskie naleśniki z nutellą w środku

Święto niepodległości USA. Bix Aliu: Nasze relacje wymiatają, a będą jeszcze lepsze

Wirtualne świętowanie Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych nie mogło obyć się bez życzeń. Złożyli je chargé d'affaires ambasady USA w Warszawie Bix Aliu oraz konsul generalny USA w Krakowie Patrick Slowinski. Dyplomaci życzyli obu krajom pomyślności w relacjach.

- Nie będę mówił, jak głęboko sięgają korzenie relacji między Polską a USA i jak wiele nas łączy. To jest oczywiste. Nasze relacje wymiatają i będą jeszcze lepsze - zapewnił Bix Aliu. - Chciałbym, żebyśmy zamiast tego skupili się na przyszłości. Tylko razem możemy zbudować bezpieczniejszy świat. Świat, w którym nasze granice pozostają bezpiecznie, w którym będziemy korzystać z czystej energii i oddychać świeżym powietrzem. Bezpieczny świat, to także świat, w którym wszyscy jesteśmy równi i mamy takie same szanse i prawa. Niezależnie od koloru skóry, wyznania, tożsamości czy orientacji seksualnej - przekazał. - Krótko mówiąc, moim życzeniem na urodziny USA jest to, żeby świat był spoko. W każdym możliwym aspekcie, dla każdego z was - wyraził nadzieję Aliu.

- Dziś świętujemy razem z wami kolejne urodziny USA, a każde urodziny to szansa na nowe otwarcie i nowy początek. Wiele osób z okazji urodzin stawia sobie nowe cele. Dla mnie takim celem jest zbudowanie jeszcze głębszej więzi między Polakami i Amerykanami - mówił z kolei Patrick Slowinski.

Wirtualne obchody Dnia Niepodległości. Byli ambasadorowie: Amerykanie i Polacy - zawsze razem

W programie pojawili się również byli ambasadorowie USA w Polsce: Stephen Mull, Paul W. Jones, Lee A. Feinstein oraz Georgette Mosbacher, którzy wspólnie pozdrowili Polaków i wyrazili tęsknotę za naszym krajem. - Wszyscy jesteśmy byłymi ambasadorami USA w Polsce i - jak widać - wracamy jak bumerang. Łączy nas ogromna sympatia do Polski, więc po prostu musieliśmy wirtualnie do was zajrzeć - mówili politycy w swojej specjalnej wiadomości. - Amerykanie i Polacy - zawsze razem - zapewniali.

Wirtualne obchody Dnia Niepodległości uświetnił ceremoniał flagi w wykonaniu żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz pokaz tańca liniowego do muzyki country. Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Sanah. Gospodynią programu była Patricia Kazadi. Całość można zobaczyć na facebookowym profilu ambasady USA w Polsce.

Więcej o: