Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że choć upłynęły już trzy miesiące od rozpoczęcia Narodowego Spisu Powszechnego, udział w nim wzięło zaledwie ok. 35 proc. społeczeństwa. Urzędnicy alarmują, by nie czekać do ostatniej chwili. Przypominają również, że nasz czas na spisanie kończy się w momencie, w którym skontaktuje się z nami rachmistrz.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla wszystkich osób fizycznych stale zamieszkujących i czasowo przebywających w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania czy inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Chętni do udziału w spisie mają trzy możliwości:
Pierwszą możliwością jest samodzielne spisanie się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej nsp2021.spis.gov.pl. Możemy się tam zalogować przy pomocy profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub przy użyciu numeru PESEL. Jeśli wybierzemy ostatnią z tych opcji, konieczna będzie dodatkowe weryfikacja polegająca na podaniu imion rodziców. W przypadku cudzoziemców, którzy nie posiadają numeru PESEL, możliwe jest logowanie z wykorzystaniem adresu e-mail.
Pamiętajmy, że samospisu można dokonać tylko w ciągu dwóch tygodni od momentu pierwszego zalogowania na stronie internetowej.
Drugą dostępną opcją jest spisanie się za pośrednictwem telefonu. Aby to zrobić, należy zadzwonić pod numer 22 279 99 99 i odpowiedzieć na pytania zadane przez ankietera. Pracownicy statystyki publicznej są dostępni od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00.
Jeśli z jakiegoś powodu nie skorzystamy z żadnej z metod wymienionych wyżej, prawdopodobnie skontaktuje się z nami rachmistrz. Pracownicy statystyki publicznej robią to za pośrednictwem numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii spisowej 22 279 99 99.
Warto pamiętać o tym, że pod urzędników mogą podszywać się oszuści w celu wyłudzeniu od nas informacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by nie paść ich ofiarą, zajrzyj do materiału:
Udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się natomiast z karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Z krają grzywny, a nawet więzienia (do dwóch lat pozbawienia wolności) muszą się liczyć również ci, którzy podadzą informacje niezgodne ze stanem faktycznym. Kara jest wymierzana przez sąd, a podstawą prawną do jej wymierzenia jest ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.