Niedziele handlowe 2021. Czy 4 lipca jest zakaz handlu? Gdzie zrobić zakupy?

Czy 4 lipca to niedziela handlowa? Gdzie zrobimy zakupy tego dnia? Jakie sklepy będą otwarte? Przypominamy, które niedziele w tym roku należą do handlowych.

Poprzednia niedziela, czyli 27 czerwca, była niedzielą handlową, co oznacza, że można było swobodnie wybrać się na zakupy. Czy tak samo jest 4 lipca?

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

Czy 4 lipca to niedziela handlowa? Gdzie zrobimy zakupy?

4 lipca nie jest niedzielą handlową, co oznacza, że zamknięte będą galerie handlowe i większość wielkopowierzchniowych sklepów. Wciąż są jednak miejsca, gdzie możemy zrobić tego dnia zakupy - są bowiem wyjątki przewidziane w ustawie. Pracować mogą między innymi cukiernie, kawiarnie, restauracje, stacje paliw, kwiaciarnie, kioski i sklepy, w których za ladą staną właściciele. Oprócz tego otwarte będą również miejsca sprzedające pamiątki dewocjonalia, sklepy w placówkach leczniczych i punkty pocztowe. 

Przez to ostatnie kryterium portal money.pl określa zakaz handlu jako banalnie prosty do obejścia. Do tej pory z bycia placówką pocztową korzystały głównie małe sklepy, np. Żabki. Obecnie jednak ta lista się powiększa - między innymi o niektóre sklepy Intermarche czy Lewiatany. Z tego powodu zakupy w niedziele, które teoretycznie są niehandlowe, stają się prostsze.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał KuczmierowskiSzef RARS o niewykorzystanych szczepionkach: Szykujemy się na ciężką jesień

Należy jednak pamiętać, że w niedziele sklepy mogą być otwarte w innych godzinach niż w pozostałe dni tygodnia - warto to sprawdzić przed wyjściem na zakupy.

Niedziele handlowe w 2021 roku

W 2021 roku przewidziano siedem niedziel handlowych. Są to:

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Pogoda - prognoza na sobotę 3 lipcaPogoda. IMGW ostrzega przed burzami, burzami z gradem i wezbraniami wody

W tym roku pozostały więc jeszcze tylko trzy niedziele handlowe, a kolejna wypada dopiero 29 sierpnia, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Więcej o: