Narodowy Spis Powszechny 2021. Rachmistrzowie ruszyli w teren. Jaka jest kara za brak udziału w spisie?

Od środy 23 czerwca rachmistrzowie przychodzą z wizytą do tych osób, które nie zdążyły jeszcze spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym. Osoby, które odmówią rachmistrzowi, muszą liczyć się z tym, że nie będzie to jedyna próba zachęty do spisania się. Co więcej, ci, którzy nie chcą się spisać, zapłacą karę.

Narodowy Spis Powszechny 2021 w tym roku organizowany jest pod hasłem "Policzmy się dla Polski!". Jego celem jest poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin. W każdej dekadzie wszyscy Polacy zobowiązani są do przekazania określonych informacji Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

Zobacz wideo Awantura w Sejmie w sprawie Turowa. Protasiewicz: "To, co rząd wyprawia w sprawie Turowa, to jest dosłownie czeski film!". Suski: "Stajecie po stronie innego państwa w sporze z Polską! Hańba!"

Rachmistrzowie zapukają do drzwi. Czy można odmówić rachmistrzowi?

Rachmistrzowie od środy 23 czerwca pojawiają się u osób, które jeszcze nie dokonały samospisu internetowego lub przez telefon. Jeśli rachmistrz, pojawi się u nas, to zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, nie możemy odmówić mu udzielenia odpowiedzi. Co ciekawe, nie jest wskazane miejsce, w którym ma być przeprowadzany wywiad, więc możemy przyjąć go tam, gdzie będziemy czuć się na tyle bezpiecznie, by przekazać nasze dane.

Ludzie - zdjęcie ilustracyjne Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać?

Kara grzywny za odmowę rachmistrzowi. Słono zapłacą ci, którzy nie chcą się spisać

Zgodnie z ustawą za brak udziału w spisie grozi kara grzywny. Za niewywiązanie się z obowiązku możemy zapłacić nawet 5 tys. zł. Zatem, kto nie otworzy drzwi, musi się liczyć z tym, że rachmistrzowie będą podejmowali kolejne próby przeprowadzenia wywiadu.

Jeśli do naszych drzwi zapuka osoba podająca się za rachmistrza, należy natychmiast sprawdzić jej tożsamość. Każdy rachmistrz posiada identyfikator, na którym widnieje nie tylko jego zdjęcie, imię i nazwisko, ale też podpis dyrektora urzędu statystycznego z województwa, na terenie którego przeprowadzane są wywiady przez tego rachmistrza. Identyfikator jest powlekany specjalnym hologramem i przypomina kartę.

Ci, którzy chcą czuć się jeszcze bezpieczniej, mogą samodzielnie zweryfikować tożsamość rachmistrza na stronie https://spis.gov.pl/ lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. Wówczas konsultant poprosi nas o podanie cyfr z numeru identyfikatora.  Należy pamiętać, że spis zawsze przeprowadza tylko jedna osoba.

Spis powszechny 2021. Jaka kara grozi za brak udziału? Jak się spisać? (zdjęcie ilustracyjne) Spis powszechny 2021. Jaka kara grozi za brak udziału? Jak się spisać?

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym wzięło już 12,5 mln Polaków, co stanowi ok. 32 proc. osób z obowiązkiem dokonania spisu. Każdy Polak ma czas na spisanie się do 30 września 2021 roku. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

Więcej o: