500 plus. Rodzice muszą złożyć wniosek do końca czerwca, by nie stracić świadczenia

Rodzice, którzy złożą wniosek o 500 plus do końca czerwca, mają gwarancję, że świadczenie zostanie wypłacone im z wyrównaniem od 1 czerwca. Ci, którzy chcą skorzystać w tym roku z programu 500 plus, muszą samodzielnie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. Jak złożyć wniosek o 500 plus?

W 2021 roku rodzice, którzy chcą skorzystać ze wsparcia z programu "Rodzina 500 plus", muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. Mogą zrobić to zarówno drogą tradycyjną, jak i elektroniczną.

Zobacz wideo Shirley Temple - najpierw aktorka, potem polityczka. A co działo się z innymi dziecięcymi gwiazdami?

Świadczenie 500 plus. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o 500 plus można złożyć poprzez bankowość elektroniczną, portal Empatia lub PUE ZUS. Wniosek można złożyć również formą tradycyjną, to znaczy w trakcie wizyty w urzędzie lub poprzez pocztę tradycyjną.

Elżbieta Płonka z PiS Posłanka PiS: LGBT jest przyczyną, że dzieci popełniają samobójstwo

U osoby, która złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie do 30 czerwca tego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi najpóźniej do 31 sierpnia. Co więcej, kryteria dochodowe przyznania świadczenia zostały zniesione w 2019, co oznacza, że wszyscy rodzice mogą skorzystać ze świadczenia i nie muszą już dokumentować  swojej sytuacji majątkowej.

W całym kraju świadczenie 500 plus trafiło do 6,6 miliona dzieci, a do końca marca wypłacono około 145 miliardów złotych. Najwięcej pieniędzy trafiło do województw: mazowieckiego (21,24 mld zł), śląskiego (14,97 mld zł), wielkopolskiego (13,98 mld zł) i małopolskiego (13,47 mld zł). Najmniej - do woj. opolskiego - 2,98 mld zł. Wsparcie w ramach 500 plus na Mazowszu trafiło do około miliona dzieci i w ciągu pięciu lat wydano na nie blisko 21,3 mld złotych - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej opublikowanych w kwietniu na Facebooku.

Przemysław Czarnek Przemysław Czarnek straszy "masową demoralizacją". "Nie będziemy pozwalać"

Więcej o: