Mammatusy - co to takiego? Niezwykłe chmury pojawiły się nad Warszawą

Zjawisko mamma nieczęsto możemy obserwować na niebie. Trzeba jednak przyznać, że kiedy już się pojawi, robi ogromne wrażenie. Jak powstają mammatusy?
Zobacz wideo Saharyjski pył nad Polską

Ostatnie dni obfitują w ulewne deszcze i wyładowania atmosferyczne. Te niebezpieczne zjawiska pogodowe pociągają jednak za sobą czasem prawdziwie fascynujące fenomeny. W czwartek 24 czerwca Warszawiacy mieli okazję zobaczyć wyjątkowe zjawisko na niebie - chmury przypominające bąbelki. Wiele osób zaczęło się więc interesować, skąd się one wzięły. Podpowiadamy!

Mammatusy nad Warszawą. Czym jest zjawisko mamma?

Mammatus to rzadkie zjawisko pogodowe. Mówimy o nim, gdy na dolnej części chmur pojawiają się wypukłości przypominające bąble lub wymiona (od tego łacińskiego słowa wzięła się zresztą ich nazwa). Najczęściej obserwować je możemy podczas gwałtownych burz

- Chmury bąbelkowe, mammatus. Porównuje się je z racji łacińskiej nazwy do wymion, bo mają taki kształt bąbelków, które są ciągnięte w stronę ziemi, bo to grawitacja oczywiście działa, a najprawdopodobniej, tak wiele teorii mówi, że powstają w momencie, kiedy na ciepłe powietrze, w te niższe warstwy stratosfery nasuwa się chłód. Nad chmurami ten chłód wchodzi i wtedy tworzą się takie jakby krople. My to widzimy jako takie bąbelki, a naprawdę to jest oczywiście woda w bardzo drobnych cząsteczkach, która się później skraca - mówiła Maja Popielarska na antenie TVN24

Mammatusy występują przy różnych typach chmur, choć zazwyczaj obserwujemy je u stratocumulusów i cumulonimbusów. Na ogół towarzyszom im gwałtowne wyładowania atmosferyczne, choć może się zdarzyć, że pojawią się także przy łagodniejszych. 

Więcej o: