Koniec roku szkolnego 2021. Jaki prezent podarować nauczycielowi i czy jest on konieczny?

Koniec roku szkolnego to dla wszystkich dzieci i rodziców ważna chwila. Są tacy, którzy pragną podziękować nauczycielom za cały rok nauki i trud włożony w wychowanie dzieci. Jaki prezent podarować nauczycielowi w tak uroczystym dniu? I czy jest on w ogóle konieczny? Odpowiadamy.

Uroczysty koniec roku szkolnego przypada w tym roku na piątek 25 czerwca. Uczniowie szkół spotkają się z nauczycielami, by odebrać świadectwa i podziękować za wspólny rok nauki.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Koniec roku szkolnego. Czy nauczyciele powinni dostawać prezenty?

Kwestii prezentów dla nauczycieli nie regulują żadne przepisy prawne. Co ciekawe, w 1988 roku Sąd Najwyższy w Lublinie osądził, że prezent kupiony za wspólnie zebrane w klasie pieniądze, nie ma nic wspólnego z łapówką - podaje portal Korso.pl.

Korzyścią majątkową jest każdy przyrost majątku lub zmniejszenie zobowiązań majątkowych, z równoczesnym uznaniem od strony negatywnej, że nie stanowi korzyści majątkowej świadczenie takich przedmiotów, które tylko symbolicznie wyrażają wdzięczność ofiarodawcy i mają wartość pieniężną nieprzekraczającą takiego symbolu

- ocenił wówczas Sąd Najwyższy.

Hiszpania. Nauczyciel założyli spódnicę, aby wesprzeć dyskryminowanego uczniaHiszpania. Nauczyciele założyli spódnice, aby wesprzeć dyskryminowanego ucznia

Wynika z tego, że prezent to jedynie dobra wola rodziców i ich dzieci. Prawnicy uczulają jednak, że jeśli chcemy wręczyć taki prezent, powinniśmy zrobić to po wystawieniu ocen, a najlepiej już po zakończeniu roku szkolnego.

Koniec roku szkolnego. Co podarować nauczycielowi?

Prezent, będący podziękowaniem dla nauczyciela, wcale nie musi być drogi. Doskonałym pomysłem będzie album ze wspólnymi zdjęciami klasowymi lub laurka namalowana przez uczniów. Jeśli jednak rodzice chcą postawić na drobny upominek, mogą być to kwiaty, książki lub bombonierki.

Można również zdecydować się na zakup perfum, świecy zapachowej lub karty podarunkowej do sklepu. Doskonałym prezentem jest również personalizowany upominek, na przykład portfel lub zawieszka do łańcuszka z grawerem.

Koniec roku szkolnego 2021. Wierszyki i życzenia dla nauczycieliZakończenie roku szkolnego 2021. Wierszyki i życzenia dla nauczycieli

Droższe prezenty często są kłopotliwe dla nauczycieli, którzy je dostają. To krępująca sytuacja, z której często nie ma wyjścia - zarówno źle czują się z przyjęciem tak drogiego prezentu, jak i odmową. Zatem jeśli bardzo chcemy, warto postawić na drobny upominek, który będzie doskonałą pamiątką na kolejne lata.

Więcej o: