Jak informowaliśmy niedawno, w tegorocznym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań udział wzięła do tej pory 1/3 Polaków. Do końca spisu pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, jednak prezes Głównego Urzędu Statystycznego przypomina, że czas do 30 września przeznaczony jest dla urzędników, natomiast dla uczestników czas na spisanie kończy się w chwili, gdy skontaktuje się z nimi rachmistrz.
- Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej - zaznaczył dr Dominik Rozkrut, prezes GUS w Radiu Wrocław.
Według art. 57 ustawy o statystyce publicznej "kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie". Sąd może nałożyć wówczas karę wynoszącą do 5 tys. zł. Co ważne, ukarana może zostać także osoba, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane. W takim przypadku, prócz grzywny, grozić może do dwóch lat więzienia. Wynika to z kolei z art. 56 o statystyce publicznej.
Wzięcie udziału w spisie jest obligatoryjne, a za nieprzystąpienie do niego można zostać ukaranym. Obowiązkiem spisowym objęte są:
- czytamy na stronie spis.gov.pl.
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, chętni do udziału w Spisie Powszechnym mają do wyboru trzy różne sposoby:
Polega na uzupełnieniu formularza dostępnego na stronie nsp2021.spis.gov.pl, do której możemy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub przy użyciu numeru PESEL. W ostatnim przypadku zostaniemy poproszeni o dodatkowe uwierzytelnienie - podanie imion rodziców. W przypadku cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL przewidziane jest logowanie z wykorzystaniem poczty e-mail.
Ważne: samospisu można dokonać tylko w ciągu dwóch tygodni od pierwszego zalogowania na stronie. Jeżeli nie mamy dostępu do komputera i/lub internetu, możemy skorzystać ze specjalnych stanowisk przygotowanych w urzędach. Z pełną listą miejsc można zapoznać na tej stronie.
Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Pracownicy statystyki publicznej oczekują na zainteresowanych od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 18:00.
Respondenci, którzy z różnych względów nie zdecydują się skorzystać z wymienionych wyżej metod, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie. Warto pamiętać, że kiedy otrzymamy telefon od rachmistrza, nie będziemy mogli odmówić przekazania mu danych wymaganych w spisie. GUS podaje, że pracownicy statystyki z uczestnikami spisu będą kontaktowali się za pośrednictwem numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii spisowej 22 279 99 99
Jeśli zechcemy zweryfikować konkretnego rachmistrza, możemy skorzystać z aplikacji dostępnej na rachmistrz.stat.gov.pl albo pod numerem infolinii. W związku z pandemią nie przewiduje się wywiadów bezpośrednich realizowanych przez rachmistrzów w domach respondentów.