Spis powszechny 2021. Jaka kara grozi za brak udziału? Jak się spisać?

1 kwietnia br. rozpoczął się Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w spisie udział wzięła dotychczas 1/3 społeczeństwa. Prezes GUS podkreśla, że choć to badanie demograficzne zakończy się dopiero za kilka miesięcy, 30 września, nie powinniśmy odkładać wypełnienia formularza na ostatnią chwilę. Przypominamy, kto jest objęty obowiązkiem spisowym oraz jakie konsekwencje wiążą się z odmową udziału w spisie.

Jak informowaliśmy niedawno, w tegorocznym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań udział wzięła do tej pory 1/3 Polaków. Do końca spisu pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, jednak prezes Głównego Urzędu Statystycznego przypomina, że czas do 30 września przeznaczony jest dla urzędników, natomiast dla uczestników czas na spisanie kończy się w chwili, gdy skontaktuje się z nimi rachmistrz. 

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

- Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej - zaznaczył dr Dominik Rozkrut, prezes GUS w Radiu Wrocław.

Spis Powszechny 2021. Jaką karę przewidziano za odmowę udziału?

Według art. 57 ustawy o statystyce publicznej "kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie". Sąd może nałożyć wówczas karę wynoszącą do 5 tys. zł. Co ważne, ukarana może zostać także osoba, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane. W takim przypadku, prócz grzywny, grozić może do dwóch lat więzienia. Wynika to z kolei z art. 56 o statystyce publicznej.

Narodowy Spis Powszechny. Kto musi wziąć w nim udział? 

Wzięcie udziału w spisie jest obligatoryjne, a za nieprzystąpienie do niego można zostać ukaranym. Obowiązkiem spisowym objęte są:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami 

- czytamy na stronie spis.gov.pl

Spis Powszechny 2021. Jak wziąć w nim udział?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, chętni do udziału w Spisie Powszechnym mają do wyboru trzy różne sposoby:

  • samospis internetowy

Polega na uzupełnieniu formularza dostępnego na stronie nsp2021.spis.gov.pl, do której możemy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub przy użyciu numeru PESEL. W ostatnim przypadku zostaniemy poproszeni o dodatkowe uwierzytelnienie - podanie imion rodziców. W przypadku cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL przewidziane jest logowanie z wykorzystaniem poczty e-mail.

Ważne: samospisu można dokonać tylko w ciągu dwóch tygodni od pierwszego zalogowania na stronie. Jeżeli nie mamy dostępu do komputera i/lub internetu, możemy skorzystać ze specjalnych stanowisk przygotowanych w urzędach. Z pełną listą miejsc można zapoznać na tej stronie.

  • spis telefoniczny

Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Pracownicy statystyki publicznej oczekują na zainteresowanych od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 18:00.

  • spis realizowany przez rachmistrzów

Respondenci, którzy z różnych względów nie zdecydują się skorzystać z wymienionych wyżej metod, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie. Warto pamiętać, że kiedy otrzymamy telefon od rachmistrza, nie będziemy mogli odmówić przekazania mu danych wymaganych w spisie. GUS podaje, że pracownicy statystyki z uczestnikami spisu będą kontaktowali się za pośrednictwem numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii spisowej 22 279 99 99

Jeśli zechcemy zweryfikować konkretnego rachmistrza, możemy skorzystać z aplikacji dostępnej na rachmistrz.stat.gov.pl albo pod numerem infolinii. W związku z pandemią nie przewiduje się wywiadów bezpośrednich realizowanych przez rachmistrzów w domach respondentów.

Więcej o: