Z okazji Dnia Ojca Google przygotowało sympatyczną animację, w której dwie litery z nazwy tej popularnej wyszukiwarki "wystąpiły" w rolach ojca i dziecka. Grafika stylem nawiązuje do dziecięcych wycinanek. Małe "g", umieszczone na składanej laurce, przesyła swojemu "tacie", dużemu "G", serduszko, które rośnie, gdy zbliża się do adresata. W odpowiedzi, na laurce uśmiechniętego "taty" także pojawia się serce. Podobny obrazek pojawił się na stronie głównej Google w maju, gdy w Dniu Matki "mamą" i "dzieckiem" zostały dwie litery "o".
Dzień Ojca jest szczególną okazją do przypomnienia tacie, że jest dla nas ważny, a także do wyrażenia wdzięczności za wychowanie. Zwyczaj ten miał swój początek w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzony był tam 19 czerwca 1910 r. w Spokane w stanie Waszyngton. Święto zainicjowała Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Kobieta, gdy zauważyła, jak świetnie przyjął się ustanowiony 3 lata wcześniej Dnia Matki, wpadła na pomysł, by podobne święto mogli obchodzić także ojcowie. Sonory chciała w ten sposób uczcić trud sprawowania przez nich pieczy nad rodziną oraz zasługi. Początkowo Dzień Ojca miał charakter lokalny i choć wielokrotnie podejmowano starania o rozszerzenie święta na cały kraj, to przez długie lata nie przynosiły one skutku. Dopiero w 1972 r. prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca w całych Stanach Zjednoczonych.
Tradycja Dnia Ojca znana jest również w wielu innych krajach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Turcji. Polscy ojcowie świętowali swój dzień po raz pierwszy 23 czerwca 1965 r.
* * *
Emerytury i Polski Ład - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.