W Polsce Dzień Ojca obchodzimy już od 1965 roku, wypada on zawsze 23 czerwca. Tego dnia zwyczajowo dzieci składając ojcom życzenia i wręczają drobne upominki. To też świetna okazja, aby spędzić razem trochę czasu, porozmawiać i pokazać, że doceniamy to, jak zostaliśmy wychowani.
Obchody Dnia Ojca zawdzięczamy Amerykance Sonorze Smart Dodd. Była to córka weterana wojny secesyjnej, Williama Smarta, który wychował samotnie sześcioro dzieci, w tym właśnie Sonorę. Dziewczyna wpadła na pomysł, żeby na wzór Dnia Matki stworzyć również święto, podczas którego będzie można podziękować ojcom za trud włożony w wychowanie i wszystkie poświęcenia.
To dzięki niej pierwsze obchody Dnia Ojca odbyły się 19 czerwca 1910 roku w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. W latach 60. XX wieku prezydent USA, Lyndon Johnson oficjalnie uznał trzecią niedzielę czerwca za Dzień Ojca, a jego następca Richard Nixon zatwierdził to za pomocą aktu prawnego.
Sposób obchodzenia Dnia Ojca jest w wielu krajach podobny - ojcowie spędzają czas ze swoimi dziećmi, a te składają im życzenia i wręczają drobne upominki, lub własnoręcznie przygotowane laurki. Święto jest jednak celebrowane w różnych dniach. W Polsce jest to 23 czerwca, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii to dzień świętego Józefa, 19 marca. Na Litwie jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii - druga niedziela czerwca.
W Niemczech święto ojców obchodzi się w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Nazywa się je Dniem Mężczyzny. Najwięcej krajów celebruje Dzień Ojca w trzeci czwartek czerwca. W tym dniu świętuje się między innymi w Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji i w Wielkiej Brytanii.