Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce? Kiedy obchodzi się go w innych krajach?

Już w środę 23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Warto pamiętać o tym dniu, złożyć tacie życzenia i podziękować za trud, który włożył w nasze wychowanie. Przypominamy także, kiedy obchodzi się Dzień Ojca w innych krajach.

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy już od 1965 roku, wypada on zawsze 23 czerwca. Tego dnia zwyczajowo dzieci składając ojcom życzenia i wręczają drobne upominki. To też świetna okazja, aby spędzić razem trochę czasu, porozmawiać i pokazać, że doceniamy to, jak zostaliśmy wychowani.

Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki

Dzień Ojca. Skąd się wzięło to święto?

Obchody Dnia Ojca zawdzięczamy Amerykance Sonorze Smart Dodd. Była to córka weterana wojny secesyjnej, Williama Smarta, który wychował samotnie sześcioro dzieci, w tym właśnie Sonorę. Dziewczyna wpadła na pomysł, żeby na wzór Dnia Matki stworzyć również święto, podczas którego będzie można podziękować ojcom za trud włożony w wychowanie i wszystkie poświęcenia.

To dzięki niej pierwsze obchody Dnia Ojca odbyły się 19 czerwca 1910 roku w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. W latach 60. XX wieku prezydent USA, Lyndon Johnson oficjalnie uznał trzecią niedzielę czerwca za Dzień Ojca, a jego następca Richard Nixon zatwierdził to za pomocą aktu prawnego. 

Dzień Ojca na świecie

Sposób obchodzenia Dnia Ojca jest w wielu krajach podobny - ojcowie spędzają czas ze swoimi dziećmi, a te składają im życzenia i wręczają drobne upominki, lub własnoręcznie przygotowane laurki. Święto jest jednak celebrowane w różnych dniach. W Polsce jest to 23 czerwca, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii to dzień świętego Józefa, 19 marca. Na Litwie jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii - druga niedziela czerwca.

W Niemczech święto ojców obchodzi się w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Nazywa się je Dniem Mężczyzny. Najwięcej krajów celebruje Dzień Ojca w trzeci czwartek czerwca. W tym dniu świętuje się między innymi w Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji i w Wielkiej Brytanii.

Więcej o: