Mrówki, które dostaną się do domu, mogą być prawdziwym utrapieniem. Owady te zanieczyszczają żywność, a tworząc gniazda, uszkadzają drewniane elementy budynków. Jak się ich pozbyć?
Zobacz wideo
Pająki, mrówki, mole... Sprawdź, jak domowymi sposobami pozbyć się insektów
Mrówki w domu. Jakie gatunki można spotkać w naszych mieszkaniach?
W domu możemy natrafić na mrówki różnych gatunków, jednak trzy konkretne wyróżniają się tym, że zakładają w nich swoje gniazda, dlatego trudniej się ich pozbyć. Mowa o:
- mrówkach Faraona - mierzą 2-4 mm, są żółte, brązowe lub czerwone. W domu mogą założyć nawet kilka gniazd. Co istotne, w każdym gnieździe przebywa królowa, dzięki czemu szybko się rozmnażają. Łatwo je przeoczyć i nie wytępić wszystkich, przez co problem może nawracać.
- gmachówkach - robotnice osiągają 6-10 mm, a królowe do 15 mm. Mogą być ciemnobrązowe lub czarne. Preferują drewniane elementy budynków. Są aktywne głównie nocą.
- mrówkach darniowych - te owady są niewielkie - mierzą 3-8 mm. Miewają różne kolory: od jasnego brązu do czerni. Zakładają gniazda w ścianach domów i pod podłogami. Do naszych mieszkań sprowadza je słodkie lub tłuste jedzenie. Najliczniej występują wiosną i latem, ale można spotkać je też zimą, gdy tworzą gniazda w ciepłych pomieszczeniach.
Mrówki w domu. Domowe sposoby
Co odstrasza mrówki? Oto lista składników, których nie lubią:
- ocet lub sok z cytryny,
- zioła (świeża mięta, lawenda, liście pomidorów, pokrzywa),
- przyprawy (sól, pieprz, cynamon),
- olejek eteryczny (np. cytrynowy, lawendowy, miętowy, cynamonowy),
- proszek do pieczenia,
- płyn do mycia naczyń,
- wazelina,
- węgiel drzewny,
- terpentyna,
- proszek do lutowania.
Każdy z tych składników można rozsypać na trasach, które przemierzają mrówki w naszym mieszkaniu (drogi ich wędrówek są stałe). Warto je umieścić również w szafkach w kuchni.
Do dyspozycji mamy również dostępne w sklepach chemiczne środki i pułapki. Trutki występują w postaci płynów, sprayów i proszków. W tym wypadku także należy umieścić środek na mrówczej ścieżce. Trzeba jednak pamiętać, by przez chronić przed nim dzieci i zwierzęta.
Jeśli wolimy mniej radykalne podejście i nie chcemy zabijać mrówek, możemy zastosować odstraszacz ultradźwiękowy. Urządzenie emituje fale dźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości, które drażnią przebywające w pobliżu mrówki. Dźwięki te są niesłyszalne dla człowieka.
Mrówki w domu. Jak zapobiec pojawieniu się mrówek w domu?
Jeśli w Twoim domu pojawiły się mrówki, ale chcesz wiedzieć, jak uniknąć kolejnych wizyt tych nieproszonych gości, pamiętaj o następujących zasadach:
- dbaj o porządek w kuchni i spiżarni;
- dokładnie myj naczynia, upewniając się przy tym, że nie pozostały na nich resztki jedzenia;
- sprawdzaj co pewien czas, czy na podłogach nie znajdują się okruchy, które mogłyby przyciągnąć mrówki;
- regularnie opróżniaj kosze na śmieci i czyść je, by usunąć z ich powierzchni płyny i resztki jedzenia;
- upewnij się, że w pobliżu drzwi lub okien Twojego domu nie ma szczelin, przez które mrówki mogłyby dostać się do środka.