Sposoby na kaca. Jak się go pozbyć domowymi metodami?

Gdy dokuczają nam objawy zatrucia alkoholowego, szukamy możliwych sposobów, by się go pozbyć. Na szczęście istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

Zdarza się, że kiedy zaszalejemy z alkoholem, kolejnego dnia dolega nam słynny "helikopter", czyli zawroty głowy, którym często towarzyszą mdłości, ból głowy i brzucha oraz wyraźne osłabienie. Wtedy myślimy tylko o tym, by jak najszybciej pozbyć się uciążliwych objawów. Jak najłatwiej pokonać kaca? Jest na to kilka sposobów.

Zobacz wideo Czy kawa to dobry sposób na kaca? [NaZdrowie]

Jak pozbyć się kaca? Po pierwsze - płyny

Po zakrapianej alkoholem imprezie, a najlepiej jeszcze w jej trakcie, powinniśmy pić dużo wody - to pozwoli nam na uzupełnienie płynów w organizmie i zatrzymanie w nim elektrolitów. Dobrze sprawdzą się też napoje izotoniczne. Taki napój można przyrządzić w domu samodzielnie - wystarczą woda, miód i cytryna. W przypadku, gdy dokucza nam ból głowy, w zwalczeniu go może pomóc kawa, która zwęża naczynia krwionośne (tu jednak trzeba uważać z ilością spożytej kofeiny, bo działa moczopędnie, a skacowany organizm i tak jest już odwodniony). Warto sięgnąć po sok pomidorowy (zawiera potas, który korzystnie wpływa na układ nerwowy) lub soki owocowe (zawarta w nich fruktoza pomaga spalić alkohol).

DLOSZ Wczasy pod gruszą. Kto może skorzystać z dofinansowania?

Co zjeść, gdy mamy kaca? Tu szczególnie polecany jest rosół, który dostarcza wielu składników odżywczych i wspomaga trawienie alkoholu, jajka na miękko czy kwaśna zupa, np. kapuśniak.

Sposoby na kaca. Sen i dotlenienie organizmu

Będąc w poalkoholowym stanie, możemy spróbować go przespać. Przynajmniej 30-minutowa drzemka pozwoli zmniejszyć ból głowy i doda nam energii. Należy pamiętać, by przed snem dobrze przewietrzyć pokój. Wcześniej warto też wziąć szybki i chłodny prysznic (oczyszczona skóra lepiej oddycha). Po przebudzeniu dobrze jest też wybrać się na spacer na świeżym powietrzu.

Zdjęcie ilustracyjne Dlaczego warto wziąć udział w spisie powszechnym?

Jak pozbyć się kaca? Leki

W przypadku środków farmakologicznych trzeba zachować ostrożność i koniecznie sprawdzić ulotkę (w przypadku niektórych leków należy odczekać nawet dobę po spożyciu alkoholu). Leki przeciwbólowe mogą bowiem pogłębić nieprzyjemne żołądkowo-jelitowe objawy. Jeśli jednak dolegliwości te nie są bardzo dokuczliwe, może pomóc aspiryna albo środki z ibuprofenem. Pamiętajmy, że leki najlepiej zażyć po posiłku.

Więcej o: