Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom takich warunków pracy, by ci mogli bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Wiąże się to również z wysokimi temperaturami.
W upalne dni pracodawca ma prawo do skrócenia czasu pracy. Nie jest to jednak jego obowiązek, a przepisy jedynie umożliwiają tę opcję. Jeśli pracownicy zostaną z powodu upału wcześniej zwolnieni do domu, przysługuje im 100 procent wynagrodzenia za ten dzień.
Wysokie temperatury narażają nasze zdrowie. W związku z tym pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo na czas upałów. Ich podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów - oczywiście nieodpłatnie. Najczęściej jest to woda, która przysługuje, jeśli temperatura otoczenia przekracza 25 stopni w przypadku pracy na otwartej przestrzeni. Z kolei pracownikom biurowym darmowe zimne napoje przysługują, jeśli temperatura przekracza w pomieszczeniu 28 stopni.
Osoby, które pracują na otwartej przestrzeni, muszą mieć zapewnione zacienione i zadaszone miejsce do odpoczynku. Obowiązkiem pracodawcy jest również staranie się o obniżenie, w ramach możliwości, temperatury w miejscu pracy - podaje Radio ZET.
Pracodawcy nie mogą również zatrudniać niepełnoletnich pracowników w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza 65 proc.
Podczas upalnych dni należy pić dużo wody, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Należy również unikać ciężkostrawnych potraw oraz ubierać się w przewiewne, oddychające ubrania z naturalnych materiałów.