Fala upałów w Polsce. Dzień pracy może zostać skrócony

Od kilku dni w całej Polsce na termometrach pojawiają się wysokie temperatury. Będzie jeszcze goręcej, ponieważ nad Polskę nadciąga fala upałów. Co za tym idzie, na pracodawców zostaną nałożone nowe obowiązki, które mają pomóc pracownikom przetrwać upalne dni w pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom takich warunków pracy, by ci mogli bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Wiąże się to również z wysokimi temperaturami.

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Fala upałów w Polsce. Pracodawcy mogą skrócić dzień pracy

W upalne dni pracodawca ma prawo do skrócenia czasu pracy. Nie jest to jednak jego obowiązek, a przepisy jedynie umożliwiają tę opcję. Jeśli pracownicy zostaną z powodu upału wcześniej zwolnieni do domu, przysługuje im 100 procent wynagrodzenia za ten dzień.

Obowiązki pracodawców na czas upału. Zimne napoje i zapewnienie cienia

Wysokie temperatury narażają nasze zdrowie. W związku z tym pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo na czas upałów. Ich podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów - oczywiście nieodpłatnie. Najczęściej jest to woda, która przysługuje, jeśli temperatura otoczenia przekracza 25 stopni w przypadku pracy na otwartej przestrzeni. Z kolei pracownikom biurowym darmowe zimne napoje przysługują, jeśli temperatura przekracza w pomieszczeniu 28 stopni.

Osoby, które pracują na otwartej przestrzeni, muszą mieć zapewnione zacienione i zadaszone miejsce do odpoczynku. Obowiązkiem pracodawcy jest również staranie się o obniżenie, w ramach możliwości, temperatury w miejscu pracy - podaje Radio ZET.

Pracodawcy nie mogą również zatrudniać niepełnoletnich pracowników w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza 65 proc.

Podczas upalnych dni należy pić dużo wody, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Należy również unikać ciężkostrawnych potraw oraz ubierać się w przewiewne, oddychające ubrania z naturalnych materiałów.

Więcej o: