Euro 2020. Kiedy jest spalony w piłce nożnej? Co to jest pozycja spalona?

Spalony to kontrowersyjna reguła w piłce nożnej, która zawsze wzbudza wiele emocji oraz dyskusji. Wiele osób nie wie jednak, na czym polega "pozycja spalona" i "pułapka ofsajdowa". Przychodzimy z pomocą i tłumaczy, kiedy mamy do czynienia ze spalonym.

Euro 2020 to gratka dla wszystkich fanów footballu. Aby jednak dobrze zrozumieć wydarzenia rozgrywające się na boisku, trzeba poznać kilka podstawowych zasad gry w piłkę nożną. Jedną z nich jest spalony (ofsajd), czyli reguła, która jest zmorą wszystkich napastników. 

Zobacz wideo "Hiszpanie doceniają Lewandowskiego, ale widzą, że to nie jest ten sam piłkarz co w Bayernie"

Kiedy jest spalony w piłce nożnej? [DEFINICJA]

Wiele osób nie wie, co oznaczają terminy "spalony", "pozycja spalona" lub "pułapka ofsajdowa". Nieznajomość tych zasad może spowodować, że przyjemność czerpana z oglądania meczów piłkarskich będzie znacznie mniejsza. Tymczasem definicja spalonego jest bardzo prosta.  

Oficjalne zasady gry w piłkę nożną wskazują, że spalony występuje, kiedy zawodnik konkretnej drużyny podaje piłkę do swojego partnera w momencie, w którym ten znajduje się po stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej niż ostatni zawodnik drużyny przeciwnej, nie wliczając w to bramkarza. Za spalonego sędzia dyktuje rzut wolny. 

Jak sędzia jest w stanie dostrzec pozycję spaloną? Główny arbiter spotkania nie zawsze jest w stanie stwierdzić, czy doszło do spalonego. Pomagają mu w tym sędziowie asystenci, którzy znajdują się poza linią boiska i obserwują pozycję linii obrony oraz najbardziej wysuniętych zawodników drużyny przeciwnej. W przypadku spalonego sędzia asystent daje znać głównemu arbitrowi poprzez uniesienie chorągiewki do góry

Termin "spalony" i "pozycja spalona" można traktować jako synonimy. "Pułapka ofsajdowa" ma jednak inną definicję - jest to technika gry, która polega na wyjściu linii obrony do przodu w momencie, kiedy piłka kierowana jest do najbardziej wysuniętego gracza drużyny przeciwnej (najczęściej napastnika). Dzięki temu zawodnik przeciwnej drużyny jest łapany na pozycji spalonej i sędzia musi przyznać rzut wolny. 

Więcej o: