Parada Równości w Warszawie. Co to jest Pride Month? Co oznacza skrót LGBT?

Trwa Pride Month, czyli Miesiąc Dumy społeczności LGBT+. Przypominamy, z jakimi wydarzeniami wiąże się ten zwyczaj oraz co oznacza skrót LGBT. Podajemy również informacje dotyczące Parady Równości, która już wkrótce przejdzie ulicami Warszawy.

Skrót LGBT pojawia się w mediach w wielu wariantach, m.in. LGBT+ czy LGBTQIA. Rozwinięcie jego uproszczonej wersji odnosi się do angielskich słów Lesbian, Gay, Bisexual i Transgender, a więc lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transpłciowych. Mówiąc ogólniej, oznacza osoby nieheteroseksualne oraz takie, których płeć nie jest zgodna z oznaczeniem przypisanym przy narodzinach. 

Jednym z głównych atrybutów tej społeczności jest tęczowa, sześciobarwna flaga. Po raz pierwszy symbol ten, w swojej oryginalnej ośmiokolorowej wersji, zaprojektowanej przez Gilberta Bakera, został użyty podczas Gay Freedom Day Parade (ang. Parady Dnia Wolności Gejowskiej) w San Francisco 25 czerwca 1978 roku. Tęcza widoczna jest na marszach i paradach LGBT+ także obecnie.

Szacuje się, że w Polsce mieszkają 2 mln osób LGBT+, w tym ok. 200 tys. w Warszawie.

Zdjęcie ilustracyjneDlaczego warto wziąć udział w spisie powszechnym?

Pride Month. Z czym wiąże się ten zwyczaj?

Co roku w czerwcu osoby LGBT+ obchodzą tzw. Pride Month, czyli Miesiąc Dumy. Pojęcie dumy odnosi się w tym wypadku do przeciwieństwa wstydu i wykluczenia społecznego. Zwyczaj ten nawiązuje do wydarzeń z 28 czerwca 1969 roku, kiedy nowojorska policja przeprowadziła nalot na pub Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie zwykły przebywać osoby homoseksualne.

Protest wspierający osoby LGBT przed budynkiem parlamentu w BudapeszcieWęgry. Przyjęto ustawę zakazującą "promowania homoseksualności"

Pride Month. Nalot policji w Stonewall w 1969 r. Co się wtedy wydarzyło?

Policjanci wkroczyli do baru Stonewall Inn z nakazem rewizji, której powodem miał być brak licencji na sprzedaż alkoholu w tym lokalu. Funkcjonariusze przepytywali obecne w środku osoby, a potem kolejno wypuszczali je na zewnątrz. Klienci baru nie rozeszli się, ale zebrali przed wejściem, tworząc wraz z innymi 200-osobową grupę. Kiedy policjanci wyprowadzali z lokalu kolejnych klientów, w tym trzy osoby transpłciowe i lesbijkę, zebrany tłum skandował "We want freedom! Gay power!" (ang. "Chcemy wolności! Gejowska siła!"). Doszło do przepychanek między policją a demonstrującymi. W ruch poszły butelki i kamienie, a ranne zostały osoby po obu stronach konfliktu. Dzień później w Nowym Jorku odbył się przemarsz osób LGBT+, liczący około dwóch tysięcy uczestników, gotowych walczyć o swoje prawa.

Protesty w Stonewall uznawane są dziś za symbol walki o wolność, równość i poszanowanie dla społeczności osób LGBT+.

Marsz równościUSA. Rekordowo wysokie poparcie dla małżeństw jednopłciowych

Pride Month. Warszawska Parada Równości 2021

W związku z trwającym Miesiącem Dumy, w sobotę 19 czerwca ulicami Warszawy przejdzie dwudziesta już Parada Równości. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00, natomiast sam przemarsz zacznie się o 15:00. Oto jak prezentuje się jego trasa:

  • Start - Pałac Kultury i Nauki
  • ul. Marszałkowska
  • Metro Centrum
  • ul. Waryńskiego
  • Metro Politechnika
  • ul. Batorego
  • Zakończenie - Pole Mokotowskie

Przypomnijmy, jak wyglądała warszawska Parada Równości w 2019 roku:

Zobacz wideo Parada Równości 2019. Kolorowy tłum na ulicach Warszawy
Więcej o: