Bałtyk. Kiedy "przekwita woda"? Czy sinice są niebezpieczne dla zdrowia?

Co roku w okresie wakacyjnym pojawiają się ostrzeżenia przed sinicami, które uniemożliwiają korzystanie z popularnych kąpielisk. Czym sinice są i dlaczego należy ich unikać? W jakich miejscach można się bezpiecznie kąpać? Przypominamy.

Sinice (cyjanobakterie) są jednymi z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Są zdolne przeprowadzać fotosyntezę i mogą osiedlać się w różnych, nawet nieprzyjaznych ekosystemach. Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego podaje, że sinice osiedlają się w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura sięga 90 stopni Celsjusza. Występują w zbiornikach wodnych od mórz i oceanów po jeziora i rzeki.

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Sinice w Bałtyku. Skąd się biorą? Kiedy "przekwita woda"

Bardzo często w letnich miesiącach podawane są ostrzeżenia przed sinicami w Bałtyku. Morze Bałtyckie jest szczególnie podatne na występowanie sinic przez bardzo ograniczoną wymianę wody w cieśninach duńskich, a także zanieczyszczenia wprowadzane do wody z pól uprawnych czy nawet ścieków komunalnych. W takich warunkach wystarczy już tylko wysoka temperatura powietrza oraz wiejący z północy wiatr, by w polskim morzu pojawiły się sinice. Zakwity sinic notowane są najczęściej wiosną i późnym latem, kiedy temperatura wody waha się między 5-30 stopniami Celsjusza. 

Sinice w Bałtyku. Czym skutkuje kontakt z sinicami? Objawy

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, zakwit jest niebezpieczny czy też nie

- ostrzega Serwis Kąpieliskowy GIS.

Strona informuje ponadto, że u osób, które miały kontakt z sinicami mogą wystąpić objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka czy bóle mięśni i stawów. Choć nie zostały odnotowane przypadki śmierci po zetknięciu się z toksycznymi zakwitami, należy pamiętać, by dla bezpieczeństwa unikać kontaktu z kożuchem sinicowym oraz wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu, nie poić nią zwierząt domowych oraz nie używać jej do podlewania warzyw.

Mapa bezpiecznych kąpielisk

Na stronie sk.gis.gov.pl można zapoznać się z listą ponad 600 kąpielisk. Zamieszczono tam również informacje o sezonie kąpielowym w danym miejscu, dokładnym adresie czy godzinach otwarcia. Dostępna jest także mapa kąpielisk: zielone znaczniki wskazują świeżo zaktualizowane informacje.

Więcej o: