Kiedy wypada Dzień Ojca 2021? Jaka jest historia tego święta?

Dzień Ojca to święto, które obchodzimy niespełna miesiąc po Dniu Matki. Warto o tym pamiętać i zapisać w kalendarzu, aby tego dnia złożyć tacie życzenia i sprawić, że poczuje się wyjątkowy.

W Polsce Dzień Ojca jest nieco mniej popularny niż Dzień Matki, ale warto zapamiętać tę datę - każdemu ojcu na pewno zrobi się miło, kiedy raz w roku usłyszy kilka miłych słów. Przypominamy, kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Ojca i jaka jest historia tego święta.

Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki

Dzień Ojca 2021. Kiedy wypada to święto? 

Mimo że Dzień Ojca nie jest świętem ruchomym i co roku wypada w tym samym terminie, wiele osób na przełomie maja i czerwca szuka informacji na temat tego, kiedy obchodzimy święto wszystkich ojców. Dzień Ojca celebrujemy w Polsce od 1965 roku i corocznie przypada on na 23 czerwca. W bieżącym roku to święto będzie miało miejsce w środę.

Tego dnia zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe dziękują swoim ojcom za trud, jaki włożyli w ich wychowanie i składają im życzenia. Często łączy się to z małym, symbolicznym upominkiem lub laurką, którą młodsze dzieci przygotowują na przykład w szkole czy przedszkolu.

Dzień Ojca. Jaka jest historia tego święta?

Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych po tym, jak sukces odniósł Dzień Matki. Zdecydowano wtedy, że dobrze byłoby dodać do kalendarza również inne szczególne święto - tym razem na cześć wszystkich ojców.

Pierwszy Dzień Ojca miał w miejsce w stanie Waszyngton, w miasteczku Spokane. Było to 19 czerwca 1910 roku, a wszystko za sprawą Sonory Dodd, córki weterana wojennego Williama Smarta. To ona wpadła na pomysł, aby wprowadzić do kalendarza dzień, w którym można okazać ojcom szacunek i wdzięczność za wszystkie poświęcenia. William Smart po śmierci żony wychowywał samotnie Sonory, a także piątkę młodszych dzieci.

Więcej o: