Ból głowy, mdłości i ogólne rozbicie - to typowe objawy kaca, których jak najszybciej chcemy się pozbyć. Przypominamy, jak można skutecznie walczyć ze skutkami wczorajszej imprezy.
Nawadnianie organizmu najlepiej zacząć bezpośrednio po imprezie, przed pójściem spać. Woda wypita jeszcze w czasie zabawy pomoże uzupełnić płyny w organizmie i zatrzymać elektrolity. Równie dużo płynów należy przyjmować, kiedy nadejdzie ciężki poranek - toksyny, które powstają w wyniku trawienia alkoholu przez organizm, należy porządnie wypłukać.
Niech więc atrybutem każdego skarżącego się na kaca będzie butelka wody przy łóżku. Może się przydać również kawa, która zwęża naczynia krwionośne i pomoże zwalczyć ból głowy, ale z ilością kofeiny nie należy przesadzić, ponieważ jest moczopędna, a organizm i tak jest już odwodniony.
Odpuścić sobie za to można produkty stałe i duże posiłki - te mogą wywołać nudności i wymioty. Nie znaczy to jednak, że na kacu trzeba głodować. Mile widziany może być rosół czy jajka na miękko. Mogą też pomóc owoce, które zawierają witaminę C. Fruktoza pomoże organizmowi rozprawić się z toksynami.
Alkohol powinien zostać przez organizm zmetabolizowany, czyli po prostu przetrawiony. Aby ten proces przyspieszyć, warto porządnie się wyspać, lub po prostu spędzić trochę czasu w łóżku nie narażając się na uliczny hałas i głośne dźwięki. Powinno się zadbać o dobrze przewietrzoną sypialnię.
Kiedy już najgorszy etap minie - dobrze jest podnieść się z łóżka i wziąć prysznic, żeby poprawić sobie samopoczucie. Jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy z przestrzenią do spacerów - na pewno przyda się świeże powietrze. Spacery główną ulicą przy akompaniamencie klaksonów, autobusów i przy zapachu spalin nie są natomiast wskazane.
Z lekami na kaca trzeba uważać. Producenci niektórych proszków przeciwbólowych wyraźnie zaznaczają, żeby poczekać z zażyciem nawet dobę po piciu alkoholu - trzeba dokładnie czytać ulotki i mieć na uwadze to, że organizm zmęczony zatruciem niekoniecznie zareaguje dobrze na medykamenty. Jeśli jednak ból głowy bardzo dokucza, można ewentualnie sięgnąć po preparaty na bazie kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna) lub ibuprofenu (Ibuprom, Ibum, Nurofen).