Często zdarza się, że fani roślin doniczkowych są jednocześnie miłośnikami zwierząt. Warto, by w trosce o dobro pupila orientować się, które rośliny mogą poważnie zaszkodzić jego zdrowiu, a nawet życiu.
Do roślin niebezpiecznych dla zwierząt domowych należą:
Ważne: spożycie przez zwierzę azalii, kliwii i oleandra może doprowadzić do jego śmierci. Lista została opracowana w oparciu o informacje znajdujące się na stronie PoradnikOgrodniczy.pl.
Symptomy zatrucia u pupila na ogół łatwo zauważyć. Jeśli u zwierzęcia wystąpiły objawy takie jak wymioty, biegunka, bladość dziąseł i spojówek, drgawki czy osłabienie, to znak, że należy wybrać się z nim do weterynarza. W przypadku zatrucia liczy się czas - do lekarza weterynarii należy zgłosić się możliwie najszybciej. Dobrze też, jeśli jesteśmy zorientowani w tym, jaką roślinę "skubnął" nasz zwierzak.
- W sytuacji, gdy odbieram telefon od właściciela, który skarży się, że jego pies zjadł przed chwilą coś trującego, polecam wywołać u psa wymioty - mówiła portalowi Trójmiasto.pl lekarz weterynarii Sylwia Chmiel z gabinetu weterynaryjnego "W Brzeźnie". - W tym celu należy sporządzić roztwór z wody i wody utlenionej, który po połknięciu przez psa tworzy w jego żołądku pianę i prowokuje do obfitych wymiotów. Szybka reakcja właściciela pozwala często uniknąć bardziej inwazyjnych interwencji weterynaryjnych. Należy jednak pamiętać, że nie wolno postępować w ten sposób, jeśli pies lub kot połknął coś, co jest ostre lub silnie drażniące - podkreśliła.