Bon turystyczny. Jak złożyć wniosek i gdzie wykorzystać bon turystyczny? Do kiedy wykorzystać bon?

Polski Bon Turystyczny to program realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach działań we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii. Jego celem jest wsparcie finansowe polskich rodzin, a także osłabionej w wyniku pandemii koronawirusa branży turystycznej. Na czym polega polski bon turystyczny? Czym dokładnie jest, kto go otrzyma i jak działa?

Jak informuje portal pit.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że rośnie w Polsce zainteresowanie bonem turystycznym. Według ZUS wydanych zostało przeszło 1,6 mln bonów, na kwotę łączną ok. 1,5 miliarda złotych. Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Do kiedy wykorzystać bon?

Posłuchaj podcastu Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Bon turystyczny. Kto może go otrzymać?

- Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Z programu będzie mogło skorzystać 6 milionów dzieci. Jak podaje gov.pl, dopłatę do wakacji oraz ferii zimowych otrzyma niemal 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej.

Jak działa bon turystyczny? Gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny funkcjonuje w formie elektronicznej i jest ważny do końca marca 2022 roku. Można go wykorzystać na:

  • pobyt w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym,
  • wyjazd na kolonie lub obóz harcerski,
  • obóz sportowy lub rekreacyjny.

Bony turystyczne można też wykorzystać w niektórych miejscach turystycznych, w tym w parkach rozrywki, jak Energylandia w Zatorze. Pełny katalog bazy turystycznej i miejsc, w których można wykorzystać bon, dostępny jest na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Należy pamiętać, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Bon turystyczny ma "termin ważności". Skorzystać z niego będzie można jedynie do marca 2022. Oznacza to, że tegoroczne letnie wakacje będą ostatnimi, które pozwolą na uzyskanie rządowej dopłaty.

Bon turystyczny. Gdzie można go znaleźć?

Bon turystyczny dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby otrzymać dofinansowanie, należy zarejestrować się podobnie, jak do programu 500 plus. Można zarejestrować się korzystając m.in. z Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Bon  mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Po wejściu na PUE należy uzupełnić swoje dane kontaktowe i aktywować bon. Następnie otrzymujemy kod, za pomocą którego rodzice będą mogli płacić  pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym poprzez SMS-em.

Więcej o: