Spis Powszechny 2021. Jeśli nie spisałeś się przez Internet, spodziewaj się telefonu od rachmistrza

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku i jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. GUS, aby ułatwić Polakom spisywanie się, zatrudnił rachmistrzów, którzy będą telefonować do osób, które nie zdążyły jeszcze udzielić odpowiedzi w spisie.

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny organizowany jest pod hasłem "Policzmy się dla Polski!". W każdej dekadzie wszyscy Polacy zobowiązani są do przekazania określonych informacji Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

Zobacz wideo Teorie spiskowe wokół szczepień. "To tragikomiczne"

Narodowy Spis Powszechny 2021. GUS zatrudnił rachmistrzów, którzy zatelefonują do Polaków

GUS zatrudnił rachmistrzów, którzy pomogą spisać się tym osobom, które do tej pory nie spisały się dotychczas samodzielnie poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej. Rachmistrzowie zadzwonią do tych osób z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej - 22 279 99 99. To środek bezpieczeństwa, który ma zapobiec oszustwom na rachmistrza.

Oszustwo na rachmistrza. Złodzieje wykorzystują Spis Powszechny. Czego należy się wystrzegać?

Warto wiedzieć, że jeśli już dokonałeś samospisu w tegorocznym Spisie Powszechnym, to rachmistrz już do ciebie nie zadzwoni. Warto być czujnym, ponieważ tego typu działania mogą skutkować wyłudzeniem danych. Warto również wystrzegać się odpowiedzi na pytania o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty oraz dane logowania do bankowości internetowej. Jeśli "rachmistrz" zada takie pytania, należy niezwłocznie zgłosić sprawę na policję.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na dwa sposoby. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ oraz poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99.

Każdy Polak musi spisać się do 30 września 2021 roku. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Za niewywiązanie się z obowiązku spisu powszechnego, grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Więcej o: