Kalendarzowe lato jak co roku rozpocznie się 22 czerwca. W tym roku będzie to wtorek. Koniec kalendarzowego lata przypada natomiast na 22 września.
Pierwszy dzień astronomicznego lata na półkuli północnej przypada w momencie przesilenia letniego, czyli między 21 a 22 czerwca. W trakcie przesilenia letniego mamy do czynienia z najdłuższym dniem, a zarazem najkrótszą nocą w roku. Potem każdy kolejny dzień będzie krótszy od poprzedniego o kilka minut, aż do 22 grudnia, czyli dnia przesilenia zimowego, gdy ponownie dni zaczną się wydłużać. W tym roku astronomiczne lato zacznie się 21 czerwca. Najdłuższy dzień roku potrwa 16 godz. i 47 min. Słońce wzejdzie o 4:14, a zajdzie o 21:01.
Z letnim przesileniem Słońca związana jest słowiańska tradycja Nocy Kupały, zwanej także Nocą Kupalną, Kupalnocką, Kupałą, ale także Sobótką czy Palinocką. Obchodzi się ją właśnie w nocy z 21 na 22 czerwca. To święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i miłości znane nie tylko Słowianom, lecz również ludom bałtyckim, germańskim, celtyckim i ugrofińskim. Noc Kupały bywa popularyzowana jako alternatywa dla pochodzących z zachodu Walentynek. Ze względu na postępującą chrystianizację Kościół nadał Kupalnocce patrona - św. Jana - i zaczął nadawać mu jej bardziej chrześcijański charakter.
W trakcie Kupalnocki palone były rytualne ogniska, wokół których odbywały się tańce i wróżby. Dziewczęta plotły wianki z kwiatów i zapalały na nich świece, by później wypuścić je w nurt rzeki. Wianek wyłowiony przez kawalera zwiastował szybkie zamążpójście. Jeśli popłynął dalej - nic z tego, na ślub trzeba było jeszcze poczekać. Wianek, który spłonął lub utonął, wróżył z kolei staropanieństwo. Według wierzeń kąpiel w jeziorze czy rzece podczas Nocy Kupały miała moc uzdrawiającą. Innym obrzędem związanym ze świętem było poszukiwanie przez młodzież kwiatu paproci, mającego przynieść im szczęście.