Dzień Przyjaciela 2021. Kiedy obchodzimy to nietypowe święto?

Dzień Przyjaciela obchodzimy już dziś, 9 czerwca. To jedno z dwóch świąt związanych z przyjaźnią, jakie przypadają w najbliższym czasie.

Dzień Przyjaciela wypada co roku 9 czerwca. Nie jest może świętem tak powszechnie znanym i obchodzonym jak np. Walentynki, jednak warto pamiętać zarówno o nim, jak i o niezwykłej więzi łączącej nas z innymi ludźmi, a także naszymi pupilami. To świetny moment na spotkania z bliskimi nam osobami, odnawianie dawnych znajomości czy wręczanie upominków przyjaciołom, którzy - z racji niewielkiej popularności Dnia Przyjaciela - mogą być nimi bardzo miło zaskoczeni. To nie jedyne święto o takim charakterze, bo za nieco ponad miesiąc będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przyjaźni.

Zobacz wideo Relacja miłosna, ale nie romantyczna - oto bromance

Dzień Przyjaciela a Dzień Przyjaźni. Dwa niezwykłe święta

Oba te nietypowe święta są dobrą okazją do przypomnienia sobie o ważnej roli przyjaźni w życiu każdego z nas. Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, zwany też Dniem Koleżeństwa obchodzimy jednak dopiero 30 lipca. Święto zostało zainicjowane i ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Przyświecającą mu ideą jest przyjaźń łącząca narody, kraje, kultury i jednostki ludzkie, która może stanowić inspirację dla pokoju na świecie i budowania mostów między ludźmi.

Historia Dnia Przyjaźni sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych święto zaczęło być promowane przez producentów kartek okolicznościowych. Wówczas jednak nie przyjęło się. Głównym bodźcem do ustanowienia Dnia Przyjaźni było założenie w 1958 roku przez doktora Ramóna Artemio Bracho z Paragwaju fundacji na rzecz przyjaźni zwanej Cruzada Mundial de la Amistad aniversario de fundación.

Więcej o: